Najważniejsze czujniki samochodowe

0
954

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to w naszych samochodach znajduje się nawet setka różnych czujników. Czujników, które mają za zadanie sprawiać, że każda jazda samochodem będzie maksymalnie bezpieczna i komfortowa. Dodatkowo, dzięki dokonywanym pomiarom samochody mają coraz lepsze osiągi i są w stanie spełniać obowiązujące normy dotyczące czystości emitowanych spalin.

Możliwości nowoczesnych czujników

Nowsze samochody, wyposażone w dużą ilość elektroniki są w stanie dokonywać niesamowitych rzeczy. Za sprawą odpowiednich czujników, samochód jest w stanie zorientować się w “swojej” sytuacji, a także w sytuacji otoczenia, w której się znajduje. Weźmy na ten przykład choćby czujniki odpowiedzialne za “zauważanie” zmierzchu oraz opadów atmosferycznych. Dzięki nim nie zapomnimy o włączeniu świateł dostosowanych do aktualnych warunków panujących na drodze. Ilość czujników, w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi pozwala np. na parkowanie bez ingerencji kierowcy. Nie wspominając o czujnikach ułatwiających chociażby manewr cofania. Szczególnie w momencie, w którym znajdujemy się na niezbyt rozległej przestrzeni, odgrywają one ważne role. Innymi czujnikami są sondy lambda i czujniki układu wydechowego, których przykładowe modele można obejrzeć tutaj – https://www.ucando.pl/k/sondy-lambda-i-czujniki-ukladu-wydechowego/U1207.

Pozostałe czujniki samochodowe

Na tym jednak nie kończy się lista czujników, które można znaleźć w samochodzie. Oprócz dotychczas wymienionych można wyróżnić m.in. czujniki mierzące ciśnienie oleju i paliwa, ciśnienie oleju w układzie wspomagania kierownicy, w układzie klimatyzacji, a także w miechach pneumatycznych (o ile dany samochód wyposażony jest w zawieszenie pneumatyczne). Przeciętny użytkownik ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, jak wiele parametrów i czynników, non-stop podlega pomiarom. Obecnie niektóre układy hamulcowe wyposażone są w czujniki deszczu, aby móc osuszać tarcze hamulcowe, poprzez samoczynne zbliżenie klocków do tarczy.

Najnowocześniejsze systemy są w stanie przewidzieć nieuchronność kolizji i przygotować samochód do zbliżającego się wypadku. Do czynności, które mogą zostać wówczas wykonane należy ograniczenie luzów na pasach bezpieczeństwa, ustawienie zagłówków, oraz przywrócenie oparcia foteli do pionu (jeżeli znajdowały się w innej pozycji). Oprócz tego, samochód na bieżąco mierzy parametry potrzebne do uzyskania optymalnego spalania oraz jak najlepszych osiągów. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wyglądają różne rodzaje czujników elektrycznych oraz jak kształtują się ich ceny, koniecznie odwiedź sklep Ucando.pl, w którym znajdziesz szeroką gamę elementów tego typu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here