Alkohol od zawsze jest niezwykle łatwo dostępny. Dzisiaj nie trzeba go pędzić w lesie pod postacią bimbru, bo wystarczy iść do pobliskiego sklepiku osiedlowego, żeby kupić smakową małpkę. Niestety ta dostępność nie wychodzi wszystkim na zdrowie.

Wpływ alkoholu na życie wielu kobiet i mężczyzn jest destrukcyjny. Niszczy psychikę, zdrowe nawyki, relacje międzyludzkie i karierę. A jak alkohol wpływa na organizm człowieka? Również niekorzystanie. Ognisty trunek nie może być zamagazynowany przez komórkę, bo jest pewnego rodzaju trucizną. Z tego powodu wędruje do wątroby, która pomaga go zneutralizować. Z etanolu powstaje trujący aldehyd octowy, a następnie jest on zamieniany na neutralny kwas octowy. Ostatecznym produktem przemiany jest dwutlenek węgla i woda, które są wydalane. Niestety im więcej alkoholu jest wypijane tym trudniejsza przemiana i większa ilość aldehydu octowego, który może uszkodzić funkcjonowanie wątroby. Nie bez znaczenia jest też wpływ alkoholu na nerki. Substancja odwadnia organizm, więc wzmożona praca organów może spowodować problemy z nawodnieniem.

Najważniejszym organem, na który wpływa alkohol jest jednak mózg. Osoba pod wpływem alkoholu nie ma odpowiedniej koordynacji ruchowej, a jej zachowania często są mało racjonalne. Komórki nerwowe są poddane wysokiemu stężeniu napoju wysokoprocentowego przez co zakłócona jest ich funkcja oraz spowolnione przesyłanie neuroprzekaźników. Dodatkowo informacje przesyłane przez zmysły docierają z opóźnieniem, więc nietrzeźwa osoba może mieć problemy z utrzymaniem równowagi lub szybką reakcją na bodźce.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że o ile podniecenie i pobudzenie seksualne wzrasta to umiejętności oraz możliwości spadają. Kolejną różnicą między osobą trzeźwą a nietrzeźwą jest praca serca. W wielu przypadkach zwiększa się częstotliwość bicia. Może to prowadzić do tachykardii. Częste spożywanie trunków wysokoprocentowych może wpływać na uszkodzenie narządów wewnętrznych. Zakłóca ich prawidłowe funkcjonowanie i upośledza reakcję, która powinna być szybsza. Z tego powodu nie można wsiadać za kierownicę samochodu lub motocyklu będąc pod wpływem alkoholu. Dodatkowo nie radzi się podejmować nikomu żadnych ważnych decyzji, jeżeli nie jest się trzeźwym. Niestety mało kto potrafi rozsądnie analizować podczas stanu upojenia alkoholowego. Zresztą historia pokazuje jak wiele osób zostało oszukanych podczas libacji, dlatego warto się tego wystrzegać. Warto o tym pamiętać i unikać częstego spożywania trunków alkoholowych.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-alkohol-wplywa-na-organizm-czlowieka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here