Czy nam się to podoba czy nie, matematyka towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia. Korzystamy z niej codziennie, sprawdzając i odliczając czas, licząc pieniądze czy mierząc odległości. Za pomocą „królowej nauk” możemy także obliczyć dowolną powierzchnię.

Matematyka pomaga we wszystkim

Obliczanie powierzchni wielu z nas kojarzy się z określeniem metrażu domu lub mieszkania. Jednak znajomość wyliczenia pola przestrzeni jest przydatna także przy wykonywaniu remontów, kupnie tapet, materiałów tekstylnych itd. Dlatego warto wiedzieć, jak obliczyć m2, czyli metry kwadratowe. Często kupując różnego rodzaju materiały cena podana jest właśnie w metrach kwadratowych. Rzadziej, w przypadku na przykład materiałów tekstylnych w metrach bieżących. Również kupując mieszkanie otrzymujemy od dewelopera cenę za metr kwadratowy i dopiero musimy sobie sami obliczyć cenę za całe mieszkanie. Oczywiście jest to tylko przykład.

Jak obliczyć m2 kwadratu lub prostokąta?

Jak obliczyć m2 kwadratu lub prostokąta?Najczęściej mierzona przez nas powierzchnia ma kształt kwadratu lub prostokąta. Obliczenie ich pola jest bardzo łatwe. Wystarczy przemnożyć przez siebie dwie prostopadłe krawędzie danej strefy. Na przykład, kupując tapetę na ścianę o wymiarach 2,5 m x 4 m, wiemy, że trzeba zaopatrzyć się w arkusz tapety o powierzchni dziesięciu metrów kwadratowych, ponieważ 2,5m*4m=10m².

Jeżeli powierzchnia, którą zamierzamy zmierzyć nei jest idealnym prostokątem lub kwadratem a składa się z wielu takich figur to powinniśmy podzielić ją na kilak prostokątów i każdy zmierzyć oddzielnie. Następnie sumujemy otrzymane wyniki i dzięki temu wiemy jaką powierzchnie ma całość.

Jednak podana metoda działa wyłącznie w przypadku wymienionych wyżej figur. Jeśli krawędzie powierzchni nadają jej inny kształt, wtedy musimy zastosować inny wzór, aby obliczyć jej pole. Pamiętajmy, że musimy wybrać sposób obliczeń dedykowany danej figurze, gdyż w przeciwnym wypadku wyjdzie nam wynik zupełnie odstający od rzeczywistości!

Każda figura geometryczna posiada własny wzór na pole powierzchni. Posiadając dane wyrażone w metrach i odpowiedni wzór jesteśmy w stanie bez problemu obliczyć pole każdej powierzchni.

Nie każdy musi być matematykiem

Jak już mówiliśmy, biegłość w obliczaniu pola figur jest przydatna w wielu dziedzinach życia codziennego. Co jednak mamy zrobić, gdy nasz umysł skutecznie wypiera wszelkie prawdy matematyczne? Wystarczy się zaopatrzyć w ogólnodostępne w internecie tablice ze wzorami. Na telefon można pobrać bezpłatne aplikacje matematyczne lub po prostu zdjęcia czy grafiki z przykładami geometrycznymi.

Możemy również skorzystać z elektronicznych dalmierzy. Jednak mają one zastosowanie wtedy gdy często musimy dokonywać obliczeń pola powierzchni. Jeśli musimy to zrobić jednorazowo aby na przykład wiedzieć ile wykładziny kupić do mieszkania to zakup dalmierza może być po prostu nieopłacalny.

Kalkulatory budowlane

Kalkulatory budowlaneJeśli już jesteśmy przy tematach okołobudowlanych to trzeba wspomnieć o tym, że remontując lub budując dom wielokrotnie będziemy musieli dokonywać różnego rodzaju mniej lub bardziej skomplikowanych obliczeń. Z pomocą mogą nam przyjść kalkulatory budowlane dostępne w internecie. Korzystając z nich nie musimy samodzielnie dostosowywać wzorów do danych obliczeń. Możemy wybrać odpowiadający nam kalkulator, wprowadzić niezbędne dane i w efekcie uzyskać interesujące nas obliczenia. W internecie dostępne są kalkulatory obliczające wymaganą ilość paneli lub tapet do danego pomieszczenia czy na przykład to ile będziemy potrzebowali materiałów do izolacji. Bez problemu znajdziemy także kalkulatory obliczające powierzchnię dachu czy ewentualnego zużycia farb, zapraw czy fug. Co istotne, możemy także za pomocą odpowiedniego kalkulator obliczyć wartość ewentualnego zwrotu podatku VAT za materiały budowlane.

Warto używać mózgu

Są dwa typy ludzi: jedni liczą za pomocą kalkulatora, a drudzy wykonują działania w pamięci lub w formie pisemnej. Jeśli będziemy sobie częściej stawiać tego typu zadania umysłowe, zadbamy o jasność naszego umysłu. To pomoże nam na rozwinięcie zdolności sprawnego myślenia, co przyniesie korzyści nie tylko w sferze matematyki. Oczywiście wszelkie urządzenia wspomagające nas w obliczeniach są bardzo pomocne, jednak świadomość samodzielnego rozwiązania problemy i obliczenia powierzchni zadziała na nas pobudzająco. Urządzenia możemy wykorzystać na przykład do sprawdzenia poprawności naszych obliczeń.

Matematyka daje wiele korzyści

Powyższe argumenty pokazują, że posiadanie umiejętności obliczania metrów kwadratowych rozwija nie tylko nasze zdolności analityczne, lecz pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Dlatego właśnie powinniśmy odświeżyć nasze matematyczne doświadczenia ze szkoły, ponieważ bardzo to nam się opłaci.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here