W czerwcu każdego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listy do ponad 20 milionów Polaków. Specjalna przesyłka zawiera informację dotyczącą zgromadzonego kapitału, wysokości składek wpłaconych w ostatnim roku oraz prognozowaną wysokość emerytury.

Jak wyliczyć emeryturę?

Jak wyliczyć emeryturęTylko nieliczni zadowoleni są z tych wyliczeń. Mało kto rozumie zawiły język, którym informacja jest napisana. Wszyscy składają więc na kupkę listy z ZUS-u nie mając pewności jaką emeryturę dostaną w przyszłości. Każdy więc zadaje sobie pytanie: Jak wyliczyć emeryturę? Do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, a właściwie do momentu w którym zdecydujemy o przejściu na emeryturę, obliczenie jej wysokości może być szacunkowe. Na stronie internetowej ZUS znajduje się kalkulator emerytalny – bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu sami możemy spróbować obliczyć wysokość należnego nam świadczenia. Zanim przystąpimy do obliczania warto przygotować sobie dane zawarte w liście z ZUS. Jeśli jesteśmy członkami Otwartego Funduszu Emerytalnego to miejmy pod ręką informację o wysokości kapitału zgromadzonego w OFE.

Wybór właściwego kalkulatora

Kolejnym krokiem jest wybór właściwego kalkulatora. Inny jest sposób obliczania nowej emerytury, inaczej oblicza się nauczycielskie świadczenie kompensacyjne albo wysokość świadczenia w przypadku podwyższonego wieku przejścia na emeryturę. Możemy wybrać wersję uproszczoną kalkulatora, albo rozszerzoną wymagającą większej ilości danych.

Znając wysokość kapitału początkowego, ilość wpłaconych składek, wysokość zgromadzonego w OFE kapitału wprowadzamy do kalkulatora te oraz szereg innych danych. Kalkulator podaje nam szacunkową wysokość świadczenia w dniu przejścia na emeryturę.
Obliczenia dokonane w ten sposób w żadnym razie nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Dopiero po złożeniu wniosku o przyznanie emerytury otrzymamy dokładne wyliczenie wysokości świadczenia dokonane przez pracowników ZUS.
Wiele osób prosi o wyliczanie emerytury pracowników działu księgowości w swoim zakładzie pracy. Te obliczenia też są wyłącznie szacunkowe. Pamiętać trzeba, że ostateczną wysokość zawsze ustala ZUS.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here