Grypa to choroba układu oddechowego. Odpowiedzialny za nią jest wirus grypy, który przenosi się między ludźmi drogą kropelkową. Grypa często powoduje pojawienie się powikłań, które mogą nawet doprowadzić do śmierci. Grypa objawia się wysoką gorączką, bólem mięśni i stawów oraz osłabieniem. Często odczuwamy też dolegliwości typowe dla przeziębienia takie jak ból gardła czy zatkany nos. W przypadku zauważenia takich objawów powinniśmy zażyć leki na grypę. Istnieją preparaty dostępne na receptę oraz bez recepty. A także domowe sposoby. Warto jednak bezwzględnie skonsultować się z lekarzem aby upewnić się czy jest to przeziębienie czy grypa.

Leki na grypę bez recepty oraz leczenie objawowe

Leki bez recepty służą do objawowego leczenia grypy. Łagodzimy w ten sposób kaszel i gorączkę. Poprawiamy dzięki temu nasze samopoczucie oraz ograniczamy możliwość rozwoju choroby. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające ibuprofen i paracetamol są dostępne niemal w każdym sklepie spożywczym. Pamiętajmy jednak by nie przekraczać zalecanych ilości podanych na ulotce. Dłuższe przyjmowanie tych leków również nie jest wskazane. Przy dłużej utrzymujących się objawach warto skonsultować się z lekarzem. Oprócz leków warto zaopatrzyć się w witaminę C, która zwiększy naszą naturalną odporność.

Domowe sposoby na grypę

Istnieje też mnóstwo domowych sposobów na grypę i przeziębienie. Bardzo ważne jest częste przyjmowanie płynów, głównie rozgrzewających takich jak na przykład herbata. Powinniśmy dużo leżeć w łóżku aby nie przemęczać organizmu oraz dbać o odpowiednią higienę ciała oraz pokoju w którym przebywamy. Znacznie spowolni to rozwój choroby. Pomieszczenie oprócz czystości powinno mieć również zagwarantowaną odpowiednią temperaturę. Powinna być ona dość wysoka i nie można dopuszczać do nagłych zmian temperatury.

Warto zadbać o pożywną i lekkostrawną dietę. Powinna być bogata w witaminy i białko. Możemy wspomagać się domowymi lekami takimi jak syrop z cebuli, zioła wzmacniające oraz soki owocowe. W każdym domu istnieją zapewne rodzinne patenty na przeziębienie i grypę przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto im zaufać.

Gdy nic nie pomaga

Pamiętajmy o tym, ze wszystkie te lekarstwa i sposoby działają jedynie na objawy grypy. Nie są w stanie pokonać wirusa. Dlatego przy dłużej utrzymujących się objawach powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie, mocniejsze leki. Poradzą one sobie z wirusem i drastycznie zmniejszą ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. A te potrafią nawet doprowadzić do śmierci. Warto więc oprócz leczenia objawowego zająć się pozbyciem samego wirusa.

Warto też zastanowić się nad profilaktycznym szczepieniem ochronnym przeciwko grypie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here