Gromadzenie się kamienia w czajniku jest uciążliwym procesem. Niestety, nie do ominięcia, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z twardą wodą w naszych gospodarstwach domowych. Jak więc usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami? Oto kilka sprawdzonych sposobów! Zapraszamy więc do lektury!

Przeczytaj też: https://www.um.pl/jak-usunac-kamien-z-czajnika-przy-uzyciu-naturalnych-produktow/

Dlaczego w naszych czajnikach gromadzi się kamień?

Każdy, kto korzysta na co dzień z czajnika, czy to elektrycznego, czy też tradycyjnego, wie, jak uciążliwe jest gromadzenie się na jego ściankach i dnie kamiennego osadu. Nie raz zapewne się z tym zmagaliście. Kamień ten warto usuwać metodami domowymi. Są one najprostsze, bezpieczne i przede wszystkim skuteczne. Nie warto stosować w tym celu żadnych środków chemicznych. Przecież z czajnika korzystamy codziennie. Zaparzamy w nim wodę na herbatę czy kawę dla siebie i dla naszych bliskich. Jakakolwiek chemia powinna więc być dla nas w tym procesie zupełnie wykluczona.

Czym właściwie jest ten słynny kamień? To nic innego jak osad węglanu wapnia, który powstaje podczas odparowywania wody. To właśnie on krzepnie na ściankach naszych czajników. Jego twarde grudki, które zdarza się nam znaleźć w naszej herbacie, nie są dla nas przyjemne i psują smak herbaty. Jednak kamień powinniśmy usuwać nie tylko ze względu na walory estetyczne i smakowe, ale przede wszystkim ze względu na użyteczność i funkcjonalność naszych czajników. Nagromadzony na ściankach kamień spowalnia proces podgrzewania, a w elektrycznych czajnikach gromadzi się on wokół grzałek, co powoduje, że sam czajnik potrzebuje zużyć więcej energii do podgrzania wody niż robi to zazwyczaj. Tak zmniejsza się wydajność urządzenia oraz wzrastają koszty eksploatacji.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia z czajnika

Jeśli wiesz o tym, że Twoje wodociągi serwują Ci mocno twardą wodę, odkamieniaj czajnik przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj, że dzięki temu dbasz o jego wydajność i zmniejszasz rachunki za prąd. Jak więc to robić domowymi sposobami? Najlepiej wykorzystać do tego ocet – bardzo łatwy i popularny sposób, który nie kosztuje nas wiele wysiłku. Ocet przecież każdy z nas znajdzie na kuchennej półce. Wystarczy go więc wlać do czajnika, gdy jest na przykład do połowy napełniony wodą. Wówczas pozostałą połowę powinniśmy dopełnić właśnie octem. Następnie podgrzewamy do wrzenia powstały roztwór i pozostawiamy na kilkadziesiąt minut. Po upływie tego czasu wylewamy naszą miksturę, a wnętrze naszego czajnika przecieramy ściereczką z mikrofibry, usuwając resztki kamienia. Aby pozbyć się zapachu octu z wnętrza czajnika, wlej do niego czystą wodę i zagotuj. Wodę wylej do zlewu. Sprawdź, czy zapach zniknął. Jeśli nie, powtórz proces. Inne popularne metody to wykorzystanie do tego procesu kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej.

Zobacz też: http://www.auriva.pl/sposoby-metody-parzenia-herbaty/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here