Wypadanie włosów i łysienie już od dawna nie jest kojarzone wyłącznie z przypadłością osób starszych. Często młodzi ludzie, już po dwudziestym roku życia zauważa pierwsze objawy wzmożonego wypadania włosów. Problem ten dotyczy w takim samym stopniu kobiet i mężczyzn. Czasami ubytek owłosienia jest także wynikiem chorób lub blizn pourazowych. Niezależnie od źródła tego defektu kosmetycznego, rozwiązaniem może być transplantacja włosów.
Medycyna estetyczna – do kogo się zgłosić?
Przeszczep włosów to jeden z zabiegów oferowanych w ramach usług chirurgii plastycznej. Bazuje na przeszczepie włosów z miejsc nienarażonych na łysienie i ich alokacji w miejsca nieowłosione. Transplantacja włosów jest zabiegiem bardzo bezpiecznym i niezbyt rozległym. Możliwe powikłania występują niezwykle rzadko.
Pomimo wszystkich tych cech nie należy lekceważyć wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed zabiegiem. Przeszczep włosów pozostaje zabiegiem chirurgicznym i wybór miejsca oraz osoby, która go przeprowadzi, są kluczowe dla jego powodzenia.
Warto udać się do kliniki specjalizującej się w medycynie estetycznej, a najlepiej oferującej zabiegi wyłącznie w zakresie transplantacji włosów. Taka wąska specjalizacja będzie gwarancją doświadczenia i profesjonalizmu danej placówki. Doświadczony lekarz od włosów, który wcześniej przeprowadzi szczegółową konsultację, podejmie decyzje o możliwym leczeniu. Jednocześnie sprawdzi czy nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji.
Zabieg tylko w ostateczności
Należy podkreślić, ze zabieg ambulatoryjny jakim jest przeszczepienie włosów, jest przeprowadzany tylko w ostateczności. Profesjonalny lekarz od włosów, nigdy nie zaoferuje go jako początkowego rozwiązania problemu łysiny.
Decyzja o zabiegu powinna być podejmowana indywidualnie, w zależności od przyczyny łysienia i wieku pacjenta. Teoretycznie pacjent powyżej dwudziestego roku życia może być operowany w każdym wieku. Warto jednak zauważyć, że łysienie jest procesem o charakterze postępującym. Dlatego nie powinno się rozpoczynać leczenia chirurgicznego u zbyt młodych osób.
Doświadczony trycholog zwykle rozpocznie kurację od leczenia zachowawczego. Nawet jeśli pacjent jest w pełni zdecydowany na zabieg, leczenie metodami zachowawczymi może znacząco opóźnić a czasem nawet zapobiec wypadaniu włosów, a tym samym postępowaniu łysiny. Dlatego warto skorzystać z porad doświadczonego specjalisty i na podstawie konsultacji podjąć ostateczną decyzję o formie leczenia.