Stres może pogarszać twoje samopoczucie, a także niekorzystnie wpływać na pracę zawodową czy życie prywatne. Na szczęście możesz z nim skutecznie walczyć.
Metody na pozbycie lub zmniejszenie stresu poprawiają nastrój i koncentrację, ułatwiają zaśnięcie czy zwiększają odczucie szczęścia i radości. Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem i nie dać się zwariować!
Czym jest stres?
Najprościej ujmując, stres to po prostu odpowiedź organizmu na różnego rodzaju czynniki i okoliczności, która mogą wystąpić w każdej sytuacji twojego życia. Stresory, czyli przyczyny stresu, pojawiają się m.in. w pracy, domu, na uczelni. W wyniku stresu dochodzi do pobudzenia organizmu, co może być pozytywne, zazwyczaj wiąże się jednak z negatywnymi konsekwencjami.
Wszystko zależy oczywiście od intensywności i częstotliwości występowania stresorów czy indywidualnych umiejętności radzenia sobie ze stresem. Zazwyczaj jednak z powodu stresu możesz mieć gorsze samopoczucie, nie wysypiać się w nocy, pojawiają się kłopoty ze skupieniem czy pracą, a także inne dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Pozbądź się stresu!
W wielu sytuacjach ze stresem możesz radzić sobie samodzielnie. Wiele zależy od indywidualnego podejścia oraz umiejętnej pracy nad sobą. Aby niwelować objawy stresu oraz eliminować jego działanie, z pewnością warto:
- uwierzyć w siebie – twoja samoocena oraz umiejętność korzystnego patrzenia na siebie nie tylko w znaczny sposób wpływa na nastrój, ale też ułatwia pokonywanie codziennych trudności. Wiara w siebie to podstawa do osiągnięcia każdego sukcesu
- zmienić postrzeganie wydarzających się trudności – jeśli takowe wystąpią, nie uważaj ich za przeszkody, a za wyzwania, których pokonanie jest po prostu kolejnym etapem na twojej drodze
- nauczyć się relaksować – regeneracja organizmu jest niezwykle istotna w kontekście pozbycia się stresu.
- wysypiać się – na zdrowy sen i wypoczynek wpływ mają m.in. takie substancje jak ashwagandha czy szafran
- zadbać o aktywność fizyczną – nie musisz być profesjonalnym sportowcem, bo nawet umiarkowany ruch kilka razy w tygodniu pozwala znacznie obniżyć poziomu odczuwania stresu. Podczas aktywności fizycznej maleje stężenie kortyzolu (czyli hormonu stresu), a do tego wytwarzane są endorfiny (czyli hormon szczęścia)
- skorygować swoją dietę – w imię zasady „jesteś tym, co jesz”, przywiąż uwagę do tego, aby codzienny jadłospis był bogaty w witaminy, minerały i składniki odżywcze, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu
- wesprzeć odporność na stres i zadbać o samopoczucie – w tym celu bardzo przydatne mogą być suplementy diety o odpowiednio dopasowanym składzie. Substancje takie jak szafran (najdroższa przyprawa na świecie) czy ashwagandha działają łagodnie, lecz skutecznie. Jakie jeszcze ma szafran właściwości? Ekstrakt z szafranu obniża poczucie niepokoju oraz odczuwanie lęku. Jest to zatem nie tylko bardzo smaczna i najdroższa przyprawa świata, ale i świetny sojusznik w walce ze stresem.
Artykuł sponsorowany.