Krótkowzroczność (miopia) jest jedną z najpowszechniejszych wad wzroku na całym świecie. Co jest przyczyną występowania tej wady wzroku i jakie soczewki są przy niej odpowiednie?

Co powoduje wadę krótkowzroczności?

Krótkowzroczność spowodowana jest niewłaściwą budową gałki ocznej (zbyt długiej) lub rogówki (nadmiernie wypukłej). W związku z tym widziany obraz powstaje przed siatkówką, co uniemożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali. Krótkowzroczność najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym, ok. 7.-8. lub 12.-13. roku życia, kiedy dzieci zaczynają więcej używać aktywnie wzroku. Do okulisty należy udać się, kiedy dostrzegamy niepokojące objawy, jak mrużenie oczu dzieci, które starają się zobaczyć szczegóły np. na tablicy szkolnej, skargi na bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją i niechęć do wykonywania zadań związanych z pracą wzrokową. Przeczytaj więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc

W ostatnich latach coraz więcej lekarzy alarmuje, że mamy do czynienia wręcz z epidemią krótkowzroczności, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Wskazywanymi powodami wzrostu liczby osób cierpiących na tę wadę wzroku są przemęczenie wzroku oraz praca przy monitorach komputerów i powszechne używanie smartfonów, na które patrzymy z bliska. W związku z tym nasze oczy w znacznym stopniu zaczynają tracić zdolność akomodacji pozwalającą na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się dalej i bliżej.

Jakie soczewki są odpowiednie do korygowania krótkowzroczności?

Jednym z najpowszechniejszych sposobów korygowania krótkowzroczności jest noszenie odpowiednich szkieł w okularach optycznych lub soczewek kontaktowych, np. marki Acuvue, które zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach zmagających się z tą wadą wzroku. Umieszcza się je bezpośrednio na powierzchni oka, co pozwala na właściwe załamanie światła i poprawienie ostrości widzenia. Wygodne w zakładaniu i zdejmowaniu, miękkie, delikatne i w pełni przepuszczalne soczewki są wyjątkowo komfortowe, zwłaszcza w przypadku aktywnego trybu życia i mogą być bezpiecznie noszone nawet przez dzieci i młodzież, pod warunkiem zadbania o ich właściwą pielęgnację. Soczewki kontaktowe Acuvue dostępne są zarówno jako jednodniowe i dwutygodniowe.

Do współczesnych sposobów korygowania krótkowzroczności zaliczane są także coraz cześciej wykonywane operacje zmiany kształtu rogówki przy użyciu lasera. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dzieci i młodzieży z takimi zabiegami najczęściej należy wstrzymać się do zakończenia rozwoju oka, czyli do osiągnięcia co najmniej 18. roku życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here