Załamanie nerwowe to jeden z licznych problemów natury psychicznej. Doświadcza go wiele osób, ale nie zawsze jest ono należycie rozpoznane. Często jest ignorowane, a czasem mylone z innymi przypadłościami na tle psychicznym. Gdy już się pojawi, powinno być należycie potraktowane, aby nie doprowadzić do poważniejszych następstw. Czasem ustępuje samoistnie, ale nierzadko wymaga wsparcia różnego rodzaju.

Przyczyn załamania nerwowego może być mnóstwo. Współczesne realia sprzyjają wysterowaniu dolegliwości na tle psychicznym. Szybkie tempo życia, ogromne oczekiwania otoczenia i niemożliwość sprostania im, negatywne wydarzenia to jedne z wielu przyczyn. Gdy pojawiają się pierwsze objawy załamania nerwowego, warto być tego świadomym i w porę przeciwdziałać. Szczególnie poważnie należy podejść do sprawy, gdy stan taki przedłuża się i wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Wówczas może się okazać niezbędna pomoc z zewnątrz, czy to w postaci terapii, czy za pomocą środków farmakologicznych. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać załamanie nerwowe, aby móc zareagować w porę.

Pierwsze objawy załamania nerwowego

Przyczyn wystąpienia załamania nerwowego jest sporo. Wśród najczęstszych są: życie w ciągłym stresie i bycie narażonym na stresogenne czynniki, przykre i nagłe wydarzenie jak śmierć bliskiej osoby, brak spełnienia życiowego i uczucie wewnętrznej pustki czy też kryzys rozwojowy, jaki pojawia się po przekroczeniu pewnych etapów życia. Objawów załamania nerwowego jest bardzo dużo i ważne jest, żeby wiedzieć, jak rozpoznać załamanie nerwowe, aby odpowiednio zareagować, a co najważniejsze, w porę. Choć załamanie nerwowe może ustąpić samoistnie, to nie zawsze tak się dzieje i nierzadko konieczne jest podjęcie leczenia. Do częstych objawów załamania nerwowego zaliczyć można: bezsenność, brak apetytu, utratę wagi, przyspieszone tętno, kołatani serca, drżenie rąk, nadmierne pocenie się, a także apatia, wycofanie, poczucie pustki, brak chęci do codziennych aktywności. Do skrajnych efektów należy zaliczyć skłonności autodestrukcyjne i próby samobójcze.

Jak radzić sobie z załamaniem nerwowym?

Rozpoznanie wystąpienia nerwowego to już pierwszy ważny krok na drodze do poradzenia sobie z nim. W wielu przypadkach czas zrobi swoje i załamanie nerwowe samoistnie ustąpi. Gdy jednak czynnik, który się do niego przyczynił, występuje nadal, załamanie nerwowe może przerodzić się depresję, czyli stan ciągły. Ustępują wówczas silne reakcje organizmu, a pozostają negatywne stany psychiczne. Warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z załamaniem nerwowym, aby nie dopuścić do jego rozwoju, a w dalszym etapie do stanów depresyjnych. Poza wsparciem ze strony bliskich, warto rozważyć wizytę u psychologa, a ten po zbadaniu pacjenta zaleci sposoby leczenia, które mogą wymagać wsparcia farmakologicznego.

Współczesne realia sprzyjają występowaniu załamania nerwowego, ale z drugiej strony medycyna oferuje wiele możliwości na to, aby rozpoznawać objawy i odpowiednio zdiagnozować dolegliwości, jak też pomóc poprzez terapię lub leczenie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here