Zakład Ubezpieczeń Społecznych od wielu lat tkwi w głębokim kryzysie. Z tego względu warto szukać innych możliwości by realizować oszczędzanie długoterminowe na emeryturę, zapewniając sobie spokojną jesień życia.
W tym artykule przedstawię różne warianty oszczędzania na emeryturę, od omówienia systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych po przedstawienie skutecznych pomysłów jak samodzielnie ‚oszczędzać na emeryturę.
Jak działa PPK?
System Pracowniczych Planów Kapitałowych nie jest rozwiązaniem oryginalnym. Systemy o podobnych założeniach z powodzeniem i dużą skutecznością działają w takich państwach jak Wielka Brytania, Irlandia czy Nowa Zelandia. Do Polski przeszczepiony został przez obecnego premiera i obecnie wchodzi w życie.
System PPK opiera się na prywatnej własności pieniądza i zastąpić ma nieudolne Otwarte Fundusze Emerytalne, które okazały się ślepą uliczką w Polskim systemie finansów emerytalnych. Wpłacanie do tego systemu drugiego filaru emerytalnego podzielone jest na trzy źródła. Podstawowym płatnikiem jest właściciel rachunku(osoba zatrudniona), który wpłaca dwa procent swojego dochodu. W przypadku wersji rozszerzonej rachunku osoba zatrudniona może wpłacając dodatkowe dwa procent, wtedy ma pewność dużo większej emerytury na przyszłość.
Drugim źródłem finansowania jest pracodawca, który odprowadza do systemu półtorej procent wynagrodzenia brutto. W przypadku wersji rozszerzonej programu pracodawca wpłaca dwa i pół procent wynagrodzenia.
Trzecim podmiotem zasilającym system ma być państwo, które wpłaca co roku dwieście czterdzieści złotych na każdego pracownika oraz jednorazowo ,,składkę powitalną” w kwocie dwustu pięćdziesięciu złotych.
Wypłaty z PKK
Gdy już doczekamy upragnionej emerytury (a wcześniej nie zrezygnujemy z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych wybierając z funduszu pieniądze) będziemy mogli zrealizować wypłaty na dwa sposoby. Pierwszym z nich będzie możliwość wypłacenia pełnej sumy zgromadzonych pieniędzy w chwili dojścia do wieku sześćdziesięciu lat. W tym przypadku czeka nas jednak opodatkowanie opłatą Belki, która pochłonie dziewiętnaście procent całej zgromadzonej sumy co jest mało korzystne.
Innym rozwiązaniem (w którego przypadku nie zostaniemy opodatkowani) będzie wypłata dwudziestu pięciu procent zgromadzonej sumy w wieku sześćdziesięciu lat a następnie pobieraniu pozostałych siedemdziesięciu pięciu procent sumy pieniędzy w miesięcznych ratach przez około dziesięć lat.
Jak samodzielnie oszczędzać na emeryturę
Oczywiście istnieją też liczne sposoby na prywatne oszczędzanie długoterminowe na emeryturę. Jednym z nich jest inwestowanie. Najchętniej wybieranymi aktywami inwestycyjnymi w naszym kraju są nieruchomości, akcje i obligacje długoterminowe oraz złoto.
O ile zakup obligacji daje pewność uzyskania dywidendy o tyle inwestycje w złoto lub nieruchomości są obarczone ryzykiem i korzyść ich prowadzenia zależy od sytuacji na rynku.
Popularną metodą oszczędzania długoterminowego są też lokaty, lecz od kilku lat banki coraz mniej chętnie ich udzielają ze względu na niewielkie zyski dla nich.