W naszym klimacie sezon na przeziębienia trwa praktycznie przez pół roku. Gdy temperatura potrafi się zmieniać w ciągu dnia nawet o kilkanaście stopni łatwo o przeziębienie lub grypę. Nagle pojawia się kaszel, ból gardła i katar. Nie w każdym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie antybiotyków. Czasami wystarczy porządna domowa mikstura na przeziębienie. W każdym domu istnieją rodzinne metody leczenia przeziębień. My zajmiemy się w tym artykule tymi najbardziej znanymi.

Mikstura na przeziębienie – domowe sposoby

Chyba najpopularniejszym domowym sposobem na przeziębienie jest słynny syrop z cebuli. Pokrojoną cebulę układamy warstwami w słoiku na przemian z cukrem. Powstały sok ma wspaniałe właściwości wzmacniające. Najlepiej działa kilka dni po przygotowaniu. Zapobiega bólom gardła oraz pomaga na kaszel. Ogólnie poprawia kondycję organizmu a dzięki dodatkowi cukru ma całkiem przystępny smak.

Innym ze sposobów walki z przeziębieniem jest syrop z chrzanu, cytryny i miodu. Zdrowotne właściwości miodu i cytryny są ogólnie znane. W odpowiednich konfiguracjach są dobre na każdą dolegliwość. W połączeniu z chrzanem stanowią idealną mieszankę, która ogólnie wzmacnia organizm. Odpędza bakterie i zapobiega rozwojowi przeziębienia. Idealnie rozgrzewa całe ciało. Syrop chrzanowy jest stosowany w lekkich przeziębieniach ale też w cięższych przypadkach chorób układu oddechowego. Znane są przypadki gdy był stosowany przy leczeniu zapalenia płuc.

Jeśli szczególnie doskwiera nam kaszel możemy spróbować leczyć się syropem z buraków. To znana od dawien dawna metoda. Jest bezpieczna nawet dla dzieci. Prawdę mówiąc syrop z buraków możemy pić nawet wtedy gdy jesteśmy zupełnie zdrowi. Profilaktyka jest równie ważna co leczenie. Wzmacnia on odporność organizmu i jest nieoceniony przy produkcji czerwonych krwinek. Warto mieć zawsze pod ręką w kuchni słoik syropu z czerwonych buraków.

Mało znanym sposobem jest napar z korzenia imbiru. Przygotowany razem z cytryną i miodem jest substancją silnie rozgrzewającą i co ważne bezpieczną. Pamiętajmy o tym aby miód dodać do całości trochę później, gdy całość już nieco ostygnie. Zapewni to idealną konsystencję całości i polepszy jej właściwości zdrowotne.

Inne domowe sposoby na przeziębienie to herbata z miodem lub sokiem malinowym, kąpiele rozgrzewające itd. Na pewno też każda gospodyni domowa ma swoje własne rodzinne sposoby do walki z przeziębieniem przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Pamiętajmy jednak aby nie bagatelizować dłużej utrzymujących się objawów. W razie konieczności należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie antybiotykami. Nawet z pozoru niegroźne przeziębienia mogą w przyszłości o sobie przypomnieć gdy nie będą odpowiednio wyleczone.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here