Aby uporać się z jakąkolwiek chorobą, trzeba się najpierw dokładnie z nią zapoznać. Choroby skóry dłoni są jednak na tyle powszechne, iż o łuszczycy wiemy już bardzo dużo, a lekarze podpowiadają tylko, jak należy ją rozpoznawać i jak odpowiednio ją leczyć.

Najczęściej występujące objawy łuszczycy dłoni

Na samym początku choroby na dłoniach zaczynają się pojawiać dość wyraźne wykwity, nazywane wykwitami łuszczycowymi. Mają charakterystyczną budowę, bo przypominają wypukłe grudki o czerwonej, najczęściej ciemnej barwie. Wygląda ona tak, jak gdyby była pokryta grubą łuską w kolorze szarym.

Na skutek rozwoju tej choroby skóry dłoni wykwity łuszczycowe zaczynają się namnażać i koniec końców mogą obejmować niemalże całe dłonie. Są niewielkie i tworzą charakterystyczne skupiska, które negatywnie wpływają na ogólny ludzki wygląd.

Do czego może doprowadzić nieleczona łuszczyca?

Zbagatelizowanie łuszczycy skóry dłoni może doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Nieleczona zaczyna się przesuwać i obejmuje same opuszki palców, przez co może dojść do ich samoamputacji. Wykwity łuszczycowe utrudniają też życie i nie pozwalają normalnie funkcjonować.

Łuszczyca częściowo atakuje także same paznokcie, o ile dojdzie do jej rozprzestrzenienia się na samych opuszkach palców. Niszczy płytkę i wywołuje na niej spore uszkodzenia mechaniczne. Czasem też przeradza się w łuszczycę paznokci, przez co leczenie zostaje jeszcze bardziej utrudnione.

Jak leczy się łuszczycę skóry dłoni?

Wykorzystuje się do tego celu m.in. kwas salicylowy bądź zawierające go maści czy kremy składające się z mocznika. Stosuje się je punktowo, nakładając na miejsca zarażone łuszczycą. Preparaty doprowadzają do jeszcze większego przesuszenia skóry, dzięki czemu wykwity mogą być łatwiej usunięte.

Podczas leczenia chorób skóry dłoni bardzo ważne jest także zadbanie o cały organizm. Skoro bowiem nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy może być jedną z przyczyn powstania łuszczycy, należy go usprawnić i wzmocnić – a da się to zrobić na wiele sposobów. Trzeba zacząć o zmiany diety i wprowadzić do niej wszystkie niezbędne witaminy i minerały, a także unikać stresujących i trudnych sytuacji oraz sporo odpoczywać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here