Łuszczyca to choroba skóry, która jest nieuleczalna. Jednak możemy złagodzić jej przykre objawy czyli pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry.
Jak się zaczyna łuszczyca?
Początki łuszczycy mogą być bardzo mało charakterystyczne i przypominać inne choroby skóry. Typowe objawy łuszczycy to: pojawiające się łuski, grudki i krostki. Choroba ta pojawia się najczęściej u młodych ludzi, jednak choroba rozwija się także u dzieci. Istnieje także kilka rodzajów łuszczycy – skóry głowy, krostkowa, kropelkowa, odwrócona. Na łuszczycę cierpi nawet od 1 do 3 procent populacji. Jeśli pojawi się ona przed 40 rokiem życia to jest to I typie łuszczycy, przekazywanym genetycznie a także bardzo uciążliwy. Jeśli jednak zachorujemy po 60-tce (II typ), wtedy przebiega ona łagodniej i rzadko się ją dziedziczy.
Najczęstszym objawem łuszczycy jest czerwona plama, którą pokrywa srebrna łuska. Kiedy ją zdrapiemy to widać błyszczącą powierzchnię. Uszkodzony naskórek sprawia, że skóra pęka i pojawiają się na niej rany. W leczeniu łuszczycy duże znaczenie ma odpowiednia i codzienna pielęgnacja skóry za pomocą emolientów. Są to specjalne preparaty medyczne, oparte na substancjach o właściwościach zarówno kojących jak i łagodzących. Dzięki nim zaczerwienienia ustępują i się zmniejszają, a nasza skóra zatrzymuje wodę więc przesusza się. W następnym etapie choroby tworzą się grudki o wielkości szpilki, rosną one do około 2 cm.
Leczenie
Lecząc łuszczycę, musimy wiedzieć, że jest to przewlekła choroba. Czyli niestety nie ma terapii, która całkowicie wyeliminuje tę chorobę. Możemy jedynie zmniejszyć dolegliwości i nasilenie łuszczycy. Ulgę chorym na łuszczycę przynoszą też preparaty pielęgnujące i natłuszczające skórę. Jeśli stosowanie maści i naświetlań nie daje rezultatów, podaje się wtedy leki doustne. Terapię rozpoczyna się od usunięcia łuski. Aby to zrobić, skórę smaruje się preparatami keratolicznymi z kwasem salicylowym. Następnie na oczyszczoną skórę nakłada się maści – cygnolinę, dziegcię a także pochodne witaminy D. Dodatkowo czasem stosuje się maści sterydowe i leki immunosupresyjne. Skuteczna jest również fototerapia, czyli naświetlanie skóry specjalnymi lampami. Przed naświetlaniem UVA przyjmuje się preparaty światłouczulające.
Ochrona skóry
Emolienty pomogą naszej skórze zatrzymać wodę i również zapewnią jej właściwy poziom natłuszczenia. Warto więc wybrać profesjonalną linię dermokosmetyków. Powinniśmy je stosować podczas kąpieli, a także zaraz po niej. Koniecznie musimy uważać na wszelkie skaleczenia czy obtarcia skóry, ponieważ przy łuszczycy bywają bardzo niebezpieczne. Powinniśmy unikać zatruć pokarmowych a, także stanów zapalnych, które często przyczyniają się do nawrotu schorzenia. Dodatkowo powinniśmy nosić luźną bieliznę i jak najmniej się stresować. Najlepiej jest też przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu.