Dzieci, które jeszcze nie mają jeszcze mocnego, wykształconego układu odpornościowego są szczególne narażone na infekcje wirusowe, które trapią nas w okresie jesienno-zimowym. Kiedy zauważymy u naszych pociech katar, kaszel czy podwyższoną temperaturę nie musi to wcale oznaczać zarażenia grypą. Może to być zwykłe przeziębienie, z którym możemy rozpocząć walkę dzięki dostępnym lekom. Leki na przeziębienie dla dzieci to cała gama specyfików dostępnych bez recepty, które pomogą dziecku jeszcze przed wizytą u lekarza.

Jak rozpoznać przeziębienie u dziecka?

Przede wszystkim nie wolno lekceważyć najmniejszych objawów przeziębienia. Jest to z pozoru błaha infekcja ale jeśli nie zareagujemy prawidłowo może dojść do konieczności zastosowania kuracji antybiotykowej a w dalszej kolejności do groźnych dla zdrowia dziecka powikłań. Nie wolno dopuścić aby infekcja dostała się do krtani, oskrzeli czy płuc. Przeziębienie u dziecka przebiega zwykle znacznie gwałtowniej niż u osoby dorosłej. Do najbardziej wyrazistych objawów przeziębienia u dziecka należą:

  • wysoka gorączka
  • kaszel
  • osłabienie apatytu
  • obrzęk śluzówki nosa

Jeśli w wyniku wysokiej gorączki u dziecka wystąpią drgawki niezbędna będzie wizyta lekarza. W międzyczasie należy temperaturę obniżyć. Warto jednak pamiętać, że niezbyt wysoka gorączka jest wypadku infekcji wirusowej dobrym objawem. Oznacza bowiem, że organizm uruchomił mechanizmy obronne i rozpoczął walkę z chorobą. Niepokój powinna budzić jednak wysoka i utrzymująca się gorączka.

Leki na przeziębienie dla dzieci

Zanim udamy się do lekarza możemy pomóc naszemu dziecku przy pomocy leków dostępnych bez recepty, które zwalczają infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. Przeziębienie objawia się głównie kaszlem i bólem gardła. Aby złagodzić dziecku przebieg infekcji i uśmierzyć ból można podać mu tabletki do ssania czy też odpowiednie lizaki. Ewentualnie można spryskać dziecku gardło sprayem o kojącym działaniu na błonę śluzową podrażnioną kaszlem. Powyższe specyfiki działają kojąco, przeciwbólowo i odkażająco.

W przypadku gorączki, oprócz stosowania metod schładzania organizmu poprzez zimne kompresy, można podać dziecku płyny z witaminą C. Ważne jest odpowiednie nawodnieni organizmu, który traci wodę poprzez pocenie się. Warto też rozważyć podanie środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych czy przeciwbakteryjnych. Dla dzieci starszych zwykle dostępne są w tabletkach, dla młodszych – w czopkach. W obniżeniu gorączki może pomóc również napar z owoców malin, który działa napotnie.

Aby złagodzić dziecku nieprzyjemne objawy kataru warto zastosować inhalację. Do garnka z gorącą, parującą wodą dodajemy odrobinę olejków – można tu zastosować olejki miętowe, eukaliptusowe czy też miętowe. Następnie tak przygotowaną miksturę podajemy dziecku, aby wdychało ulatniającą się parę. Aby usunąć z nosa wydzielinę można użyć również specjalnej gruszki. Złagodzenie objawów kataru przyniesie również roztwór soli fizjologicznej, który dostępny jest w postaci aplikatora.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here