Grypa to jedna z najpopularniejszych chorób wirusowych i jednocześnie jedna najbardziej lekceważonych. Pojawia się nagle i gwałtownie ścina z nóg. Osoba chora na grypę bardzo szybko traci siły wobec bardzo wysokiej gorączki. I choć szczepionka na grypę jest już znana i ogólnie dostępna od dawna to niewielki procent ludzi szczepi się co roku na tę chorobę. Jeśli już zachorujemy to rzadko stosujemy się do podstawowego zalecenia, według którego grypę trzeba przede wszystkim wyleżeć. Taka nonszalancja i ignorancja powoduje przykre powikłania, które często kończą się dla chorego katastrofalnie. Dlatego też grypa, mimo że jest chorobą okiełznaną i można ją skutecznie leczyć na nawet jej zapobiegać, nadal potrafi zabijać. Mimo iż na rynku dostępne są leki na grypę bez recepty warto jednak nie zwlekać zanadto z wizytą u lekarza.

Objawy grypy

Grypa daje odmienne objawy od tych, które występują w przypadku przeziębienia. Przede wszystkim grypa dopada nas gwałtownie a jej objawy są skumulowane. Zwykle towarzyszy nam wtedy wysoka gorączka połączona z silnymi dreszczami. Temperatura może dojść nawet do 39 st. C. Wysokiej temperaturze towarzyszy również silny ból głowy, głównie w okolicy czoła i oczu. Możemy również cierpieć na światłowstręt i łzawienie oczu. Szybko tracimy siły, może nawet dojść do uczucia skrajnego wyczerpania. Pojawia się również ból mięśni i stawów.

Znacznie bardziej skąpe – niż w przypadku przeziębienia – są objawy kaszlu i kataru. Kaszel zwykle bywa suchy, napadowy i bardzo męczący ale nie zawsze towarzyszy mu ból gardła. Katar czasami nie występuje w ogóle, ewentualnie pojawia się w późnym stadium choroby. Grypie mogą również towarzyszyć nudności, biegunka, brak apetytu.

Powyższe objawy można leczyć w domowych warunkach. Pomogą nam w tym leki na grypę bez recepty, które dostaniemy w każdej aptece. Musimy jednak pilnować aby w porę zauważyć niepojące objawy, które koniecznie muszą skończyć się wizytą u lekarza. Jeśli mamy problemy z oddychaniem, trudności z poruszaniem się, majaczymy bądź mamy suche usta i rzadko oddajemy mocz to znak, że sytuacja stała się bardzo poważna.

Leki na grypę bez recepty

W aptekach można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju medykamentów, które pomogą nam skutecznie zwalczyć grypę oraz złagodzić jej objawy. Do najczęściej stosowanych należą:

  • preparaty wzmacniające odporność
  • leki przeciwgorączkowe np. ibuprofen czy aspiryna
  • leki przeciwkaszlowe na bazie kamfory, eukaliptusa czy mentolu
  • leki zmniejszające obrzęki śluzówki nosa
  • leki przeciwbólowe
  • leki przeciwzapalne
  • leki na ból gardła
  • leki na zapalenie ucha

Często można w aptekach dostać leki wieloskładnikowe. Wtedy w jednej tabletce możemy zażyć lek, który działa na wiele objawów grypy. Przykładem mogą być leki, które udrożnią drogi oddechowe jednocześnie zwalczając ból głowy i zatok przynosowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułBrak witaminy D

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here