Kłykciny kończyste są to brodawki , które powstają w przebiegu infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Zazwyczaj pojawiają się w okolicach genitaliów u kobiet i mężczyzn. Do infekcji takiej dochodzi przez drogę płciową. Przebieg zakażenia może być zarówno bezobjawowy, a także mogą towarzyszyć mu charakterystyczne zmiany skórne. Czym dokładnie są kłykciny kończyste? Kto jest na nie narażony? W jaki sposób się objawiają? Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: 

Kłykciny kończyste – czym są? 

Kłykciny kończyste są to brodawki narządów płciowych. Najczęściej występują jako infekcja wirusowa okolic intymnych. Spowodowane są wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który przekazywany jest podczas kontaktu seksualnego. Nie u każdej osoby zarażonej pojawiają się brodawki, a wirus może zostać samoistnie usunięty z organizmu. Brodawki narządów płciowych rzadko powodują długotrwałe problemy zdrowotne. Jest to raczej niegroźna infekcja, jednak zmiany należy obserwować, ponieważ mogą one mieć tolerancję do powiększania się. 

Kłykciny kończyste – kto jest narażony? 

Kłykciny kończyste powstają w wyniku infekcji wirusowej, wirusem HPV. Tak jak wspomniano wcześniej jest on przenoszony poprzez kontakt seksualny. Ryzyko zarażenia się wzrasta w efekcie czynników takich jak: 

  • wczesny wiek kontaktów seksualnych, 
  • duża liczba partnerów seksualnych, 
  • uprawianie seksu bez zabezpieczeń w postaci prezerwatywy, 
  • palenie papierosów, 
  • obniżony stan odporności, 
  • współwystępowanie innych chorób przenoszonych przez kontakt seksualny. 

Kłykciny kończyste – jakie są ich objawy? 

Kłykciny kończyste są to zmiany skórne, które powstają w okolicy miejsc intymnych i odbytu. Początkowo mogą mieć one formy małych, cielistych brodawek o wielkości nieprzekraczającej kilku milimetrów. Z upływem czasu mogą jednak się powiększyć i nabierać kalafiorowego kształtu. Zmianom może towarzyszyć świąd, a także krwawienie podczas stosunku i ogólny dyskomfort. Zazwyczaj zmiany pojawiają się w przeciągu kilku miesięcy od zakażenia. U kobiet ich najczęstszą lokalizacją są wargi sromowe, a także okolice odbytu, zaś u mężczyzn brodawki te można zaobserwować na prąciu, mosznie i odbycie. Czasami mogą one rozwijać się w obrębie błon śluzowych jamy ustnej. Wtedy źródłem zakażenia jest seks oralny. 

Zobacz też: http://www.auriva.pl/czerniak-nowotwor-skory-ktory-zagraza-milosnikom-slonca/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here