Chociaż nie wszyscy pracodawcy wymagają załączania zdjęcia do CV, nie ulega wątpliwości, że jest to ważny jego element i może działać na naszą korzyść lub wręcz przeciwnie. Stanowi ono pierwszy wizualny kontakt rekrutera z kandydatem do pracy i pozwala na wyrobienie sobie zdania. Ponadto, jako że jesteśmy na ogół wzrokowcami w trakcje rozmowy łatwiej nam odnieść daną twarz do tego, co było napisane w CV.

W takim razie jakie zdjęcie do CV będzie najbardziej odpowiednie?

W takim razie jakie zdjęcie do CV będzie najbardziej odpowiednie?Przede wszystkim fotografia musi być estetyczna i wyraźna. Szukając pracy warto poświęcić uwagę nie tylko na ciekawie napisany życiorys i list motywacji, ale także zadbać o to, żeby zdjęcie przedstawiało nas w jak najlepszym świetle. Nie chodzi o to, żeby być nie wiadomo jak bardzo atrakcyjnym. Ale szczególnie w zawodach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem liczy się to, czy kandydat jest osobą schludną i zadbaną. Zdjęcie nie powinno pozostawiać co do tego wątpliwości.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto udać się do fotografa, który podejdzie profesjonalnie do tego zadania i zrobi dla nas dobrą fotografię. Jeśli chodzi o rozmiar zdjęcia to panuje pewna dowolność w tym temacie. Lepiej jednak nie załączać zdjęcia, które zrobiliśmy do dowodu lub paszportu – na tych zdjęciach nikt nie wygląda korzystnie. Najlepiej oczywiście jeśli będzie to zdjęcie portretowe na jednolitym, stonowanym tle, przy czym lepiej unikać bieli. Zdecydowanie trzeba zrezygnować ze wszystkich pstrokatych teł.

Twarz powinna być dobrze oświetlona, kobiety nie powinny przesadzać ze zbyt mocnym makijażem. Warto także uśmiechnąć się. Jeśli chodzi o miejsce umieszczenia zdjęcia, to zazwyczaj jest to lewy lub prawy górny róg, tuż obok danych osobowych. To, czego zdecydowanie powinniśmy unikać to zdjęcia, które zrobiliśmy sobie sami, tzw. selfie. Wygląda to bardzo nieprofesjonalnie. Podobnie jak zdjęcie z ostatnich wakacji, które zrobiliśmy sobie na plaży w bikini. Nie powinniśmy również wycinać swojej twarzy ze zdjęcia grupowego. Ręka kolegi w tle z pewnością nie będzie dobrze wyglądać i nie ujdzie to uwadze rekrutera.

Warto również zadbać o to, żeby zdjęcie było w pewien sposób zgodne z tym, na jakie stanowisko aplikujemy. O ile np. programista spokojnie może załączyć schludne zdjęcie nawet w t-shircie, o tyle kandydat na managera lub doradca finansowy zdecydowanie lepiej będzie się prezentować w eleganckiej koszuli a nawet w garniturze i krawacie. Jeśli nie mamy dobrej fotografii, a na fotografa nie mamy czasu lub pieniędzy to lepszym wyborem będzie zrezygnować z dodania zdjęcia niż dodać nieodpowiednie.

Internetowe kreatory CV

Internetowe kreatory CVJeśli chcemy cały proces pisania CV nieco zautomatyzować możemy skorzystać z dostępnych w internecie kreatorów CV. Praca z nimi jest bardzo intuicyjna i każdy powinien sobie z tym poradzić. Nawet osoby, które nie spędzają przed komputerem dużej ilości czasu powinny w kilka chwil zrozumieć cały mechanizm i bez przeszkód wygenerować eleganckie i profesjonalne CV. Na początku będziemy poproszeni o podanie wszystkich niezbędnych danych osobowych, które muszą się w takim dokumencie znaleźć. Obecność aktualnych danych osobowych jest oczywista. Oprócz tego musimy podać w kreatorze całą swoją ścieżkę edukacyjną począwszy od szkoły średniej na aktualnej uczelni kończąc.

Jeśli posiadamy doświadczenie zawodowe to również powinniśmy w odpowiednich polach podać gdzie, w jakich latach i na jakim stanowisku pracowaliśmy. W CV podajemy również umiejętności jakie posiadamy oraz ewentualnie nasze hobby, choć nie jest to wymagane. Po podaniu wszystkich tych informacji zostaniemy poproszeni o wybór graficznego szablonu naszego CV. Będziemy mieli do wyboru kilkanaście profesjonalnych i eleganckich propozycji. Gdy już się na jakiś zdecydujemy będziemy mogli nasze CV wydrukować lub pobrać w wersji elektronicznej i w takiej formie wysyłać do ogłaszających się pracodawców.

Gdzie szukać pracy?

Obecnie najpopularniejszym miejscem na szukanie ofert pracy stał się internet. Czasy, gdy najwięcej ciekawych ofert znajdowało się w papierowych gazetach bezpowrotnie odeszły o lamusa. Teraz królują serwisy internetowe poświęcone stricte ofertom pracy jak i serwisy społecznościowe oraz ogłoszeniowe. Na najpopularniejszym portalu społecznościowym, czyli Facebooku, znajdziemy mnóstwo grup służących do dodawania ogłoszeń związanych z oferowaniem lub poszukiwaniem pracy w podziale na dane branże lub regiony. Dzięki temu szybko możemy odnaleźć interesujące nas oferty. Również w serwisach ogłoszeniowych typu OLX czy Allegro znajdziemy mnóstwo ogłoszeń związanych z pracą. Portale poświęcone tylko i wyłącznie tej tematyce proponują swoim użytkownikom oprócz samych ogłoszeń również ciekawe funkcjonalności takie jak wspomniane wyżej kreatory CV lub porównywarki płac.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here