Kuchnia to zaraz obok łazienki, pomieszczenie należące do tych najbardziej wymagających. Duża ilość pary wodnej i ryzyko zachlapania czy pobrudzenia materiału osłony okiennej, sprawiają, że wybór najlepszej dekoracji jest nieco utrudniony. Dodatkowo musimy przy tym pomyśleć o jej funkcjonalności. Podpowiadamy, jaki rodzaj osłon najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniu pełnym kulinarnych zapachów.

Okno w kuchni to marzenie wielu osób. W ciągu dnia doskonale doświetla przestrzeń roboczą, odpowiada za właściwą cyrkulację powietrza oraz może służyć do wyeksponowania ciekawych dekoracji. Szeroki parapet to miejsce stworzone do przechowywania ziół, przypraw czy roślin doniczkowych. Okna mogą jednak w wielu sytuacjach stać się problematyczne. Zwłaszcza, gdy chcemy nieco ograniczyć ilość wpadającego światła lub pragniemy zachować prywatność i odizolować się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.

Rolety rzymskie do kuchni

Ten rodzaj rolet należy do grupy najbardziej strojnych osłon, dlatego może stanowić ciekawe uzupełnienie kuchni zaaranżowanych w niemal każdym stylu. W zależności od wybranego koloru i rodzaju materiału, z którego zostaną wykonane, mogą zaciemniać lub rozjaśniać pomieszczenie, dopasowując się do indywidualnych potrzeb domowników.

Na specjalną uwagę zasługuje również sposób składania rolety rzymskiej. Tkanina nie zwija się na kasecie, tylko składa, tworząc przy tym estetyczne marszczenia. Właśnie dlatego stanowi ciekawą ozdobę okna, nawet wtedy, gdy jest opuszczona jedynie do połowy.

Rolety rzymskie wbrew pozorom mają szansę sprawdzić się w każdym trudnym pomieszczeniu. Materiał można z łatwością ściągnąć i uprać w pralce, bez konieczności zlecenia czyszczenia chemicznego. W związku z tym, że roleta najczęściej przysłania jedynie część okna, może zostać wykorzystana do wyeksponowania ozdobnych naczyń czy roślin ułożonych na parapecie.

Rolety materiałowe i bambusowe

Klasyczny model rolet materiałowych najczęściej montowany jest w salonach, domowych biurach czy dziecięcych pokojach. Jednak decydując się na osłonę wykonaną z łatwoczyszczącego materiału, może ona sprawdzić się również w wielu kuchniach.

Niezaprzeczalną zaletą rolet materiałowych jest mnogość dostępnych kolorów oraz wzorów. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do własnych preferencji oraz stylu, w którym zostało urządzone pomieszczenie. Nie zapominajmy również o cenie. Najprostsze modele w popularnych rozmiarach kosztują ok. 30 zł, co sprawia, że w razie potrzeby możemy łatwo je wymienić.

Miłośnicy niecodziennych rozwiązań mogą za to rozważyć montaż rolet bambusowych. Stanowią one ciekawe dopełnienie kuchni utrzymanych w rustykalnym czy orientalnym stylu. Dodatkowo często dostępne są w wielu odcieniach drewna, co sprawia, że z łatwością można dopasować je np. do koloru szafek kuchennych.

Żaluzje drewniane, bambusowe i aluminiowe

Uwielbiane w latach 90. żaluzje znów unoszą się na fali popularności. A to wszystko za sprawą prostej konstrukcji, która nie tylko zapewnia ochronę przed nadmiernym ogrzewaniem pomieszczenia i wzrokiem sąsiadów, ale też pozwala kontrolować ilość wpadającego światła. Prosty mechanizm może być używany zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze.

W kuchni bez wątpienia sprawdzą się żaluzje aluminiowe. Tworzywo, z którego są wykonane, jest odporne na wilgoć i wodę, a dodatkowo łatwo utrzymać je w czystości. Prosta budowa i szeroka gama kolorystyczna, w której dostępne są żaluzje, sprawiają, że dopasujemy je do zarówno nowoczesnej kuchni, jak i tej zaaranżowanej w stylu retro.

Wielbiciele aranżacji w klimacie EKO mogą z kolei pomyśleć o żaluzjach drewnianych i bambusowych. Te pierwsze stanowią lepszy izolator temperatury, a drugie są bardziej odporne na wilgoć, dlatego mogą lepiej sprawdzić się w problematycznym pomieszczeniu. Z całą pewnością kuchnia, w której zostaną zamontowane te osłony, nabierze przytulności i wizualnego ciepła.

Osłony okienne w kuchni — podsumowanie

Okno w kuchni to funkcjonalny element pomieszczenia, który warto w ciekawy sposób wyeksponować. W zależności od naszych potrzeb możemy skupić się na funkcjonalnych rozwiązaniach i wybrać proste żaluzje aluminiowe lub z fantazją udekorować pomieszczenie, decydując się na rolety rzymskie. Niezależnie od tego, który rodzaj osłon wybierzemy, pamiętajmy jednak o tym, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej, jeśli można go będzie w prosty sposób wyczyścić przy użyciu domowych detergentów.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here