Podczas dokonywania zakupu, uwagę musimy zwrócić na wiele czynników. W pierwszej kolejności powinniśmy rozglądać się za materiałami przeznaczonymi, stworzonymi przez wytwórców naszych pojazdów.

Jaki olej do skrzyni biegów – olej przekładniowy do skrzyni manualnej

Jaki olej do skrzyni biegówDużo mówi się o tym, iż skrzynie manualne niewątpliwie przewyższają typy automatyczne pod względem odporności oraz energii. Jest to prawdą, jednakże nie znaczy to wcale, iż wymiana jej oleju okaże się niepotrzebna. Wręcz odwrotnie. Pamiętać należy przy tym, iż częstotliwość wymiany oleju uwarunkowana jest od intensywności korzystania z pojazdu. Zazwyczaj winno odbywać się to mniej więcej raz na 100 tysięcy kilometrów, jednakże w pewnych wypadkach wymianę należy wykonać chociażby po 50 tysiącach kilometrów. Najistotniejsze jest to, żeby cały czas kontrolować pracę skrzyni oraz odpowiadać wystarczająco wcześnie.

Oleje do tego rodzaju skrzyni biegów niejednokrotnie nazywane są symbolami oraz cyframi, znaczącymi stopień lepkości. Niejednokrotnie będą to produkty GL-4 i GL-5 (najlepszy), chociaż w pewnych sytuacjach korzysta się również z olejów ATF. Informacja na temat rodzaju oleju, jakim winna być zalewana nasza skrzynia biegów, podawane są w książce serwisowej.

Oleje do manualnych skrzyni biegów różnią się między sobą także składem

Na rynku odnaleźć można bowiem choćby oleje mineralne – opcja ekologiczna, w jakiej istotną funkcję spełniają elementy naturalne. Zapewniają one odpowiednie właściwości smarne, i również wytrzymałość na powstanie korozji oraz utlenianie. Żywotność tych olejów oraz dopasowanie się do zmiennych warunków pogodowych wielokrotnie jednakże pozostawia wiele do życzenia.

Oleje syntetyczne – zwykle są to artykuły dodatkowo „wzmacniane”, więc należą do grupy GL-5. Podczas ich przygotowywania stosowane są również nowoczesne techniki, co przekłada się na zdecydowane poprawienie ochrony. Co jednakże najistotniejsze, oleje syntetyczne są w pełni wytrzymałe na zmiany temperatur.

Olej do automatycznej skrzyni biegów

Jak już zostało nadmienione, wszystkie „automaty” wyróżniają się mniejszą wytrzymałością mechaniczną aniżeli dobrej klasy skrzynie manualne. Powoduje to, iż wybór odpowiedniego oleju jest tym bardziej istotny oraz niezbędny. Co więcej, jego wymiana winna nastąpić mniej więcej po przejechaniu 60-80 tysięcy kilometrów, natomiast kolejne już co 40 tysięcy kilometrów. Podczas wyboru oleju, musimy wziąć pod uwagę nie tylko model pojazdu, lecz także typ umieszczonej w nim skrzyni biegów.

Regularna wymiana płynów i olejów w samochodzie

Oczywiście musisz pamiętać, że wymiana oleju do skrzyni biegów nie rozwiąże twojego problemu ze wszystkimi pracami eksploatacyjnymi, jakie musisz wykonać przy swoim samochodzie. Przede wszystkim musisz pamiętać również o tym, aby regularnie wymieniać olej silnikowy. Ma to decydujące znaczenie dla jego żywotności. Warto wiedzieć, jaki olej do silnika wybrać. W tym wypadku warto skorzystać z wielu dostępnych w sieci poradników, albo udać się po prostu do warsztatu samochodowego, gdzie specjaliści dokładnie będą wiedzieli, jaki olej należy wlać do twojego silnika. W dalszej kolejności musisz również pamiętać o wymianie płynu hamulcowego, czy też uzupełnianiu zbiornika z wodą chłodnicy.

Oczywiście wszelkie te działanie wiążą się z konkretnymi kosztami. Musisz wiedzieć, że nie będziesz wiedział dokładnie jak te wszystkie te działania przeprowadzić. Dlatego część zadań będziesz musiał zlecić profesjonalnemu warsztatowi. Dodatkowo musisz się również liczyć z tym, że tego rodzaju części eksploatacyjne również sporo kosztują. Niemniej jednak są to wydatki które regularnie ponosimy zawsze, kiedy chcemy użytkować samochód. Jeśli będziemy na tym oszczędzać i będziemy starać się pomijać tego typu zadania, to możliwe że nasze auto nie będzie nam długo służyło.

Jak znaleźć dobry warsztat?

Jaki olej do skrzyni biegówJeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wymienić olej w swojej skrzyni biegów, czy też w silniku, to warto, abyś poszukał w swojej okolicy dobrego i sprawdzonego warsztatu samochodowego. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad zaufanych osób. Niemniej jednak jeśli nie masz kogoś znajomego, kto użytkuje samochód i byłby w stanie polecić ci sprawdzony warsztat samochodowy, to możesz skorzystać z wyszukiwarki Google. Znajdziesz tutaj oferty wielu warsztatów samochodowych, przy których będziesz mógł przeczytać opinie klientów.

To bardzo ważne źródło wiedzy, które pomoże Ci wybrać odpowiedni dla siebie warsztat samochodowy. Ma to bardzo dużo znaczenie, albowiem branża ta, dla wielu z nas kojarzy się często z nieuczciwością. Osoby, które nie mają pojęcia o samochodach, a korzystają z warsztatów samochodowych, są narażone na to że trafię na nieuczciwego mechanika. Dlatego  warto korzystać w tym wypadku korzystać z usług tylko z takich warsztatów, które mają dobre opinie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here