Niemalże każdy człowiek ma w głowie swój zawód marzeń, który wykonywałby z ogromną przyjemnością i któremu mógłby się w pełni poświęcić. O taką pracę rzeczywiście warto zawalczyć, aby zarabiać na swoje życie w sposób bezproblemowy. Ogromne szczęście ma bowiem ten, kto z radością wykonuje swój zawód, a do tego jego sytuacja pozwala mu na stały rozwój i poczucie stabilizacji w życiu. Stewardessy raczej nie narzekają na swoje zarobki i zazwyczaj doceniają w swojej pracy możliwość ciągłego podróżowania oraz szanse na poznawanie nowych i często znanych ludzi, dlatego też wiele młodych oraz starszych już dziewczyn chciałoby dołączyć do ich grona. Czy jednak każdy jest w stanie to zrobić? Jak zostać stewardessą i jakie należy spełniać wymogi, aby móc w ogóle zacząć przygotowywać się do wykonywania tego atrakcyjnego zawodu?

Jak zostać stewardessą? Ogólne zasady

Jak zostać stewardessą? Ogólne zasadyAby zostać stewardessą, bez wątpienia należy spełniać kilka podstawowych i bardzo ważnych warunków. Należy do nich przede wszystkim posiadanie przynajmniej średniego wykształcenia, choć zdarzają się i takie linie lotnicze, które zatrudniają stewardessy posiadające wyłącznie wykształcenie wyższe – należy wcześniej się tego dowiedzieć. Rzadko od kandydatek czy kandydatów na stanowisko stewardess oczekuje się specjalistycznego wykształcenia (kierunkowego), choć oczywiście osoby, które je zdobędą, zwykle będą mieć większe szanse na uzyskanie samej posady. W niektórych szkołach policealnych organizowane są bowiem studia i szkolenia przygotowujące do pracy w liniach lotniczych. Co prawda nie są one jakoś specjalnie wartościowe, ale zawsze lepiej mieć coś takiego w swoim papierku niż nie mieć. O wiele ważniejszy od wykształcenia okazuje się natomiast wiek samych kandydatów.

Stewardessy zazwyczaj są bardzo młode, dlatego na to stanowisko rzadko kiedy zatrudnia się kobiety, które ukończyły już 30. rok życia. Wiek ma więc ogromne znaczenie, podobnie zresztą jak ogólna aparycja. Stewardessa po prostu musi dobrze się prezentować, a jej wygląd jest oceniany już podczas przeglądania życiorysów nadsyłanych przez kandydatów. Sprawdza się wtedy wzrost kandydatek – kobiety muszą mierzyć przynajmniej 160 (czasem 170 cm), a panowie 170 (czasem 180 cm). Imponujący wzrost idzie w parze ze szczupłą sylwetką. Od stewardess wymaga się nienagannych figur – klienci linii lotniczych zazwyczaj wolą być obsługiwani przez atrakcyjne pracownice.

Cechy przyszłych stewardess

Praca stewardessy wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta. Bywa bardzo stresująca, dlatego ubiegając się o nią, należy samej sobie zadać pytanie, czy jest się gotową na te wszystkie nieprzyjemne sytuacje. W samolotach dochodzi do nich praktycznie codziennie. Nieprzyjemni klienci potrafią nagabywać stewardessy, a ci bardziej agresywni obwiniać je o opóźnienia, niewygodne siedzenia bądź niesmaczne jedzenie. Stewardessa w takich sytuacjach nigdy nie może reagować zbyt emocjonalnie. Powinna umieć zapanować nad swoimi emocjami, błyskawicznie się uspokoić i spróbować wpłynąć na podróżnego. W takich sytuacjach wychodzi również jeszcze jedna cecha, którą stewardessa musi koniecznie posiadać – znajomość języków obcych i to przynajmniej dwóch. Stewardessa musi też poprawnie wypowiadać się w swoim języku ojczystym, gdyż to ona tak naprawdę jest osobą reprezentującą linie lotnicze. Jak zostać stewardessą? Wystarczy dobry wygląd, miłe usposobienie, bogata wiedza i umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. To wszystko.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjnaGdy młoda kobieta lub dziewczyna stwierdzi, że spełnia wszystkie warunki dotyczące pracy stewardessy, będzie mogła zacząć się o nią ubiegać. W tym celu należy odnaleźć linie lotnicze, które w danym momencie poszukują nowych pracownic, i najlepiej od razu się z nimi skontaktować poprzez wysłanie do ich biur swojego CV. Będzie mieć ono ogromny wpływ na to, kto zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Życiorys należy więc stworzyć jak najlepiej, uzupełniając go zarówno swoimi podstawowymi danymi, jak i atrakcyjnym zdjęciem, informacjami na temat swoich dodatkowych umiejętności, wiedzy czy zdobytego wykształcenia. Niektóre linie lotnicze wymagają też od kandydatek przesłania zdjęcia całej sylwetki – tutaj nie warto oszukiwać, bo podczas rozmowy pracodawca i tak zauważy, czy kandydatka przerabiała swoją fotografię, czy zaprezentowała mu swoją prawdziwą wersję.

A jak wygląda sama rozmowa kwalifikacyjna? Otóż zwykle zaprasza się na nią sporą grupę kandydatek i stopniowo odrzuca się spośród nich kolejne osoby. Na początku wymaga się wypełnienia kilku testów, dotyczących chociażby języków obcych bądź ogólnej wiedzy na temat obsługi klienta. Pojawiają się także ćwiczenia bardziej praktyczne, polegające m.in. na odgrywaniu scenek, które mogłyby się wydarzyć w trakcie samej podróży. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie rekrutacji sprawdzają wtedy, jak podczas nieprzyjemnych zdarzeń zachowaliby się poszczególni kandydaci. Ci, którzy zrobią to najlepiej, otrzymają szansę wzięcia udziału w dalszym etapie rekrutacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here