W dzisiejszym wpisie sprawdzimy jak przygotować router TP-LINK do pracy, by działał on dobrze. Nie jest to trudne, jednak trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat komputerów, sieci oraz internetu. Nie zawsze jednak wiedzę tą musimy zdobywać na studiach informatycznych, często wystarczy przeczytać kilka artykułów poradnikowy w sieci, by wiedzieć co z czym „się je”. Tak więc dzisiejszy poradnik poświęcimy temu, jak skonfigurować router TP Link tak, by możliwy był bezproblemowy rozdział domowego dostępu do internetu.

Przyłączenie do sieci

jak skonfigurować router tp linkZacząć należałoby od określenia jaki mamy sposób przyłączenia do sieci. Zazwyczaj opiera się on na kablu, który wprowadzony jest z korytarza do naszego mieszkania. Na jego zakończeniu mamy wtyczkę sieciową RJ-45, a więc możemy ten kabel wetknąć bezpośrednio do jednego z komputerów i wszystko będzie działać. Jednak nie chcemy chodzić z laptopem po mieszkaniu ciągnąc za sobą przewód od internetu. Dlatego też bardzo by się nam przydało mieć internet rozprowadzony bezprzewodowo, bo każdy laptop posiada dzisiaj wbudowany moduł do odbioru sygnału sieci bezprzewodowej.

Nie da się też ukryć, że dobrym pomysłem jest rozdzielenie bezprzewodowe z uwagi na to, że z takiego internetu możemy korzystać bez problemu za pomocą smartfona, tableta czy innych tego typu urządzeń przenośnych, które bardzo dobrze się wtedy sprawują. Internet działa nam szybko i bez kłopotów, nie płacimy też za transmisję danych przez sieć komórkową naszego operatora. Nawet jeżeli w domu mamy tylko komputer stacjonarne, to i tak dobrze jest rozdzielić internet routerem, ponieważ w innym przypadku tylko jedna maszyna będzie mogła korzystać z dostępu do sieci jednocześnie, a to jest bardzo niewygodne i niepraktyczne.

Jak skonfigurować router TP Link?

Jak widać, rozdział sieci internetowej na wiele różnych komputerów, w tym również bezprzewodowo, można bez problemu uzyskać montując w domu router. Dziś sprawdzimy więc jak skonfigurować router TP Link, aby wszystko działało nam dobrze. Pierwsze co musimy zrobić, to znaleźć dobre miejsce na urządzenie. Jeżeli będziemy odbierać internet wyłącznie bezprzewodowo, to router możemy postawić gdzie tylko chcemy. Inaczej postawmy go w takim miejscu, gdzie będą sięgać kable od komputerów, oraz kabel internetowy wprowadzony z korytarza do mieszkania. Przy odbiorze tylko bezprzewodowym dobrym pomysłem jest postawienie routera zaraz przy drzwiach wejściowych, gdzie najczęściej doprowadzony jest przewód internetowy. Wpinamy go do urządzenia, doprowadzamy także energię elektryczną.

Następnie musimy uruchomić urządzenie i wprowadzić podstawową konfigurację. Jednak to dobrze jest zrobić jeszcze przed ustawieniem routera w docelowym punkcie. Dlaczego? Otóż każdy kto wie jak skonfigurować router TP Link powie nam, że musimy na początku podłączyć się do niego przewodem sieciowym, który dostaniemy w zestawie. Podłączamy więc router do komputera za pomocą kabla, ustawiamy automatyczne uzyskiwanie adresu IP, po czym włączamy kartę sieciową w komputerze bądź laptopie. Gdy już to zrobimy, komputer otrzyma automatycznie nadany adres IP i będziemy mogli wejść na stronę konfiguracyjną routera. Oczywiście pamiętajmy, że router musi być cały czas włączony do gniazdka elektrycznego, by działał.

Router TP Link – kolejne etapy konfiguracji

jak skonfigurować router tp linkAby wejść na stronę konfigurującą, otwieramy przeglądarkę internetową i wpisujemy adres routera. Najczęściej jest to 192.168.0.1, choć niektóre mają domyślnie ustawione 192.168.1.1. Musimy to sprawdzić w instrukcji routera, choć często pod spodem jest też naklejka, z której możemy takie informacje odczytać. Sprawdzamy też jaki jest login i hasło, domyślnie najczęściej jest to „admin/admin” lub „root/root”. Gdy zostaniemy o nie zapytani, wpisujemy prawidłowe dane i klikamy OK. Strona główna routera otworzy nam się i będziemy mieli mnóstwo możliwości konfiguracji. Pytanie jak skonfigurować router TP Link tak, by działał z naszym dostawcą internetu?

Najlepiej jest teraz wziąć do ręki umowę, ponieważ tam mamy wypisane wszystkie parametry, które powinniśmy wprowadzić do routera. Otwieramy odpowiednią zakładkę w konfiguracji urządzenia i wybieramy typ sieci, wpisujemy hasło otrzymane od dostawcy i ewentualnie sztywny adres IP, jeżeli taki mamy nadany. Jest to minimum konfiguracyjne, dzięki któremu router może działać. Następnie, jeżeli chcemy mieć tylko sieć bezprzewodową, otwieramy jej konfigurację. Pamiętajmy, by wybrać silne szyfrowanie, oraz ustawić mocne i długie hasło. Gdy to jest już gotowe, ustawiamy router w miejscu gdzie ma on stać, podłączamy kabel internetowy do portu WAN i włączamy urządzenie do prądu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w miarę dobrze opisaliśmy to, jak skonfigurować router TP Link do rozdziału domowego internetu. W następnych wpisach sprawdzimy w jaki sposób podłączyć się bezprzewodowo do routera za pomocą laptopa, smartfona i tableta, oraz uzyskać dostęp do internetu. Podpowiemy też jak limitować prędkość dla każdego urządzenia, ustawić dodatkowe parametry zabezpieczeń (np. filtrowanie adresów MAC) i tym podobne. Życzymy miłej pracy z urządzeniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here