Podatki, chociaż znienawidzone przez większość ludzi, płacić trzeba. Jest to obowiązkowe i nieuniknione. Wielu ludzi niestety nie potrafi zrozumieć w jaki sposób działają podatki, jak samodzielnie obliczyć wysokość swojego zobowiązania podatkowego i nie potrafi samodzielnie wypełnić PIT-a. Najczęściej proszą o pomoc kogoś z rodziny lub znajomych, kto bardziej się na tym zna. W ostateczności decydują się zlecić to zadanie w biurze rachunkowym.

PIT – Nie taki straszny jak go malują

Wypełnianie PITa nie jest natomiast takie skomplikowane i dość łatwo jest się tego nauczyć i zaoszczędzić nieco pieniędzy decydując się na rozliczanie tego osobiście. Jest wiele rodzajów deklaracji podatkowych. Ich rodzaj i przeznaczenie zależą od tego, kto jest wypełnia, dla kogo się przeznaczone i z jakiego rodzaju zarobkowaniem się wiążą.

Jak rozliczyć PIT 8c?

Jak rozliczyć PIT 8c?Jednym z formularzy podatkowych jest PIT 8c. Dotyczy on osób, które osiągają tak zwane przychody kapitałowe. A więc na przykład inwestują na giełdzie i w danym roku podatkowym sprzedały część lub całość posiadanych papierów wartościowych. Na formularzu tym wykazuje się też przychody z tak zwanych innych źródeł, do których zaliczają się na przykład przychody ze stypendiów albo środki wypłacone z otwartego funduszu emerytalnego po śmierci jego członka. W odpowiednich miejscach tego formularza podawane są różnego rodzaju korzyści majątkowe, które nie są związane ani ze stosunkiem pracy, ani z wykonywaną działalnością gospodarczą. Oprócz już wspomnianych będą więc to także alimenty oraz różnego rodzaju zasiłki wypłacane z ubezpieczenia społecznego. Mowa o zasiłkach chorobowych, macierzyńskich czy wyrównawczych. Będą to także różnego rodzaju nagrody i bonifikaty pieniężne.

Jeśli więc osiągamy tego typu przychody w roku podatkowym i otrzymamy taki formularz, musimy wiedzieć jak rozliczyć pit 8c, aby prawidłowo zapłacić należny podatek. Ważny jest wybór odpowiedniego formularza, na którym zgłosimy do urzędu skarbowego uzyskane korzyści majątkowe. I tak, w przypadku, kiedy inwestujemy na giełdzie, należy wypełnić PIT-38. Jeśli uzyskane przychody pochodzą z tak zwanych innych źródeł i na deklaracji PIT-8c znajdują się w części D to musimy je wykazać na formularzu PIT-36. Jeśli natomiast przychód wynika z otrzymanego stypendium, które zostało wykazane w części E, musimy złożyć standardowy PIT-37.

Do kiedy należy złożyć PIT?

Do kiedy należy złożyć PIT?Należy pamiętać o tym, żeby ze wszystkich swoich zobowiązań wobec fiskusa rozliczyć się w odpowiednim terminie, a więc do końca kwietnia za poprzedni rok podatkowy. W internecie znajdziemy mnóstwo darmowych programów komputerowych, dzięki którym prawidłowe złożenie zeznania podatkowego będzie niezwykle proste. Zeznanie możemy wysłać elektronicznie o ile wiemy, jaką kwotę podatku musieliśmy zapłacić w poprzednim roku. Jest to swego rodzaju hasło umożliwiające identyfikację nas jako podatnika. Jeśli nie wiemy jaka to była kwota i nie mamy możliwości jej sprawdzenia to deklarację możemy wydrukować i wysłać do Urzędu Skarbowego listem poleconym.

Rodzaje formularzy PIT

  • PIT-37 – Jest to najpopularniejszy rodzaj zeznania podatkowego.
  • PIT-37 jest dla tych osób, które rozliczają zarobki jedynie od pracodawcy, który odprowadza za nich należne zaliczki na podatek.
  • PIT-36 – Ten formularz składamy w przypadku gdy samodzielnie wpłacamy zaliczki na pdoatek dochodowy, na przykład wtedy gdy prowadzimy własną działalność gospodarzą.
  • PIT-38 – PIT-38 interesuje nas najbardziej, gdyż to on właśnie służy do rozliczania przychodów z giełdy oraz z rynku Forex. Wypełniamy go na podstawie dostarczonego nam PIT-8c o którym jest ten artykuł.
  • PIT-28 – Ten formularz jest również przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jednak dla tych, którzy rozliczają się przy pomocy ryczałtu. Z tego formularza muszą także skorzystać osoby, które rozliczają dochód uzyskany z najmu, podnajmu i dzierżawy.
  • PIT-36L – Przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się za pomocą liniowej stawki podatku wynoszącej 19%.
  • PIT-39 – Ten formularz przeznaczony jest tylko dla rozliczenia zysków osiągniętych po sprzedaży nieruchomości.
  • PIT-16A – Dla wszystkich tych, którzy rozliczają się korzystając z tak zwanej karty podatkowej.
  • PIT-19 – Formularz przeznaczony jedynie dla osób duchownych, które rozliczają się właśnie przy pomocy tego formularza.

Na pierwszy rzut oka wybór odpowiedniego formularza PIT może się okazać dość problematyczny. Najlepiej w takim przypadku skonsultować się z księgową lub z biurem rachunkowym. Powinniśmy bez problemu uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Zawsze możemy też skorzystać z internetu, a nawet z estron internetowych odpowiadającego nam Urzędu Skarbowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here