Kiedy dziecko idzie po raz pierwszy do szkoły, w rodzinie się zmienia. Trzeba na nowo zorganizować całe rodzinne życie. Mama i tata mają nowe obowiązki związane z tym, że dziecko chodzi do szkoły. Trzeba przypilnować odrabiania lekcji. Trzeba pilnować aby dziecko miało spakowane odpowiednie książki oraz strój na lekcje sportowe. Wyprawka szkolna potrafi sporo kosztować stąd rządowy program, który ma pomagać pokryć wydatki. Wiele dzieci bardzo cieszy się na myśl o zakupach artykułów szkolnych. Szczególnie dziewczynki cieszą się, że będą miały piękne tornistry, zeszyty czy ołówki i kredki. Jak ozdobić zeszyt szkolny?

Jak ozdobić zeszyt szkolny?

Jak ozdobić zeszytWszystko zależy od inwencji twórczej konkretnego ucznia. Dziewczynki z reguły uwielbiają różnego rodzaju naklejki – na przykład ze zwierzątkami czy księżniczkami – bohaterkami bajek. Z kolei chłopcy zwykle uwielbiają samochody i inne środki transportu, ciężarówki, statki, samoloty. Nie ma jednak reguły – każde dziecko ma swoje własne preferencje.

Szkoła może być wspaniałym czasem dla każdego dziecka, o ile spełnionych zostanie kilka warunków. Szczególnie w pierwszych latach szkoły bardzo ważny jest odpowiedni wychowawca, który daje wsparcie swoim uczniom. Rolą wychowawcy jest wspieranie każdego dziecka w klasie na tyle na ile dane dziecko tego potrzebuje. Zatem niektórzy, szczególnie ci nieśmiali uczniowie, będą potrzebowali więcej uwagi i wsparcia. Z kolei dzieci pewne siebie będą musiały czasem wysłuchać reprymendy i zrozumieć, że nie wszystko kręci się wokół nich.

Dyscyplina w szkole

W niektórych krajach na przykład w Azji , w szkołach panuje ogromna dyscyplina, a nauczyciel może zastosować nawet karę cielesną. W Polsce tego typu karanie uczniów jest surowo zabronione prawnie a nauczyciel, który tego się dopuszcza, będzie miał spore kłopoty z policją i stanie przed sądem. Metoda na rozwiązywanie konfliktów powinna być spokojna rozmowa, ale też wykorzystanie autorytetu nauczyciela i szkoły jako instytucji. Niestety dzisiaj młodzież na bardzo niewiele szacunku do nauczycieli i szkoły. Trzeba zastanowić się jak można zmienić ten stan rzeczy. Co mogą zrobić konkretni nauczyciele a co powinno zostać zmienione na szczeblu rządowym. Niezbędna jest reforma edukacji, która spowoduje, że każde dziecko będzie czuło się w szkole bezpiecznie.

Szkoła a kreatywność dzieci

Od dawna słychać głosy, że szkoła jako instytucja wręcz niszczy w dzieciach kreatywność i zabija ich mądrość i naturalną ciekawość świata. W szkole i na egzaminach szkolnych wszystko trzeba robić według klucza. Taka metoda sprawia, że dzieci nie potrafią myśleć samodzielnie. Muszą wszystko robić według szablonów. Często zdarza się, że punkt widzenia dziecka jest krytykowany przez nauczyciela, który ma zapisaną jedyną słuszną odpowiedź w swoich konspektach. Szkoła potrafi dostarczyć dziecku wielu wspaniałych wspomnień. Oprócz wychowawcy, który powinien skupić swoją uwagę na problemach wychowawczych klasy i na metodach ich rozwiązania, ważna jest również atmosfera całej szkoły. To bardzo ważne, aby dziecko czuło się w szkole bezpiecznie. Dziecko musi wiedzieć, że w szkole może zwrócić się do każdego z nauczycieli ze swoimi problemami. Czasami takim powiernikiem dziecka może być na przykład pani woźna czy pani kucharka.

Rola szkoły

Jak ozdobić zeszytBez wątpienia szkoła jako instytucja ma swoje plusy i minusy. Wielu rodziców sądzi, że nie mają wyjścia i muszą posyłać dziecko do szkoły, bo jedynie takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez polskie prawo. Tymczasem nie jest to prawda. W naszym kraju jak zresztą w wielu innych krajach świata dopuszczalna jest edukacja domowa czyli nauczanie dziecka w domu. Takim nauczaniem zajmują się rodzice lub specjalnie wynajęci nauczyciele – ważne jest jedynie, aby dziecko pod koniec roku szkolnego pozytywnie zdało egzaminy. Termin takich egzaminów jest znany na długo przed ich przeprowadzeniem. To rozwiązanie dedykowane jest szczególnie rodzicom którzy na przykład dużą część roku spędzają poza domem rodzinnym, podróżując. W takim układzie dziecko nie ma możliwości regularnie uczęszczać do szkoły. Dziecko uczy się w domu, a później tylko zdaje egzamin. Z pewnością nauczanie domowe nie jest dobrą metodą dla leniwych dzieci oraz dla takich rodziców, którzy mają kłopot z organizacją czasu swojego i dzieci. Leniwe dziecko, brak organizacji i rodzice, którzy odpuszczają, to przepis na katastrofę w połączeniu z nauczaniem domowym.

Rodzice, którzy zamierzają wysłać swoje dziecko do klasycznej szkoły, powinni od początku nastawiać dziecko pozytywnie. Takie pozytywne nastawienie może zdziałać cuda. Ważne, aby dziecko nie zniechęciło się do szkoły już na starcie. Problemy pojawią się prędzej lub później. Dzieci tak samo jak i dorośli będą przeżywali i dobre i złe emocje. Rolą rodziców jest nauczenie dziecka jak radzić sobie w świecie z rówieśnikami. Kilka tygodni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego rodzice powinni zabrać dziecko na szkolne zakupy, a także wspólnie z dzieckiem omówić nowy plan zajęć. W ramach rozrywki można też ozdobić szkolne zeszyty. Dzięki temu dziecko wejdzie w nowy rok szkolny uśmiechnięte.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here