Rysowanie zaliczane jest do dziedzin sztuki. Mówi się, że trzeba mieć do tego talent. Ale prawda jest taka, że nie jest on najważniejszy. Rysowania, jak każdej innej umiejętności można się nauczyć. Wystarczy tylko odrobina chęci, samozaparcia i czasu. Oczywiście także dużo ćwiczeń. Jako dzieci niemal wszyscy chętnie rysowaliśmy, ale w pewnym momencie część z nas uwierzyła, że nie potrafi tego robić.

Rysować jednak może każdy, niektórzy trochę lepiej, a inni znacznie gorzej. Liczy się dobra zabawa i przyjemność z rysowania. Narysować można wszystko, co nam tylko przyjdzie do głowy. Najłatwiej jest zacząć rysowanie od prostych przedmiotów codziennego użytku, jak na przykład szklanka, dzbanek, owoce i warzywa. Możemy komponować sceny i rysować martwą naturę. W dalszym etapie zaczynamy wychodzić na podwórze i rysować drogi, lasy, kwiaty, zboża. Wreszcie przyjdzie moment na rysowanie zwierząt. Chociaż tu już mogą pojawiać się pewne trudności, ponieważ jeśli będzie to za długo trwać, to nasz model może się znudzić i znaleźć sobie ciekawsze zajęcie.

Jak narysować portret?

Jak narysować portret?Dla wielu osób prawdziwe wyzwanie stanowi narysowanie portretu. Okazuje się jednak, że można sobie z tym poradzić. Wystarczy poznać kilka pomocnych wskazówek odnośnie tego jak narysować portret. Nie oszukujmy się jednak, że uda nam się perfekcyjnie już za pierwszym razem. Z pewnością będzie to od nas wymagać dużo praktyki. A praktyka czyni mistrza, jak wiadomo. Najważniejsze jest to, żeby przede wszystkim zachować proporcje. W tym celu kartkę, na której rysujemy dzielimy na pół, i przez środek tej linii rysujemy owalną twarz. Następnie wyznaczamy poziomą linię w połowie kształtu głowy. Tutaj znajdować będą się oczy. Tak samo na dole twarzy wyznaczamy dwie linie, w granicach których znajdą się usta rysowanej postaci. Po narysowaniu oczu i ust szkicujemy również nos. Po tych czynnościach skupiamy się bardziej szczegółowo na oczach. Należy wypełnić źrenice i dorysować rzęsy oraz brwi. Teraz pomiędzy liniami, jakie wyznaczają oczy i dół nosa rysujemy uszy z obu stron głowy. Szkicujemy także delikatnie linię włosów. Kiedy już jesteśmy na tym etapie pora na delikatne nadane koloru całej twarzy, tak, żeby wyróżniała się na białym tle kartki.

Portret nadal pozbawiony jest głębi i dużej liczby szczegółów. Kolejnym etapem jest cieniowanie. Pozwala to uwidocznić takie detale twarzy jak oczy, zagłębienie pod nosem czy linię żuchwy. Na sam koniec kolorujemy ubranie i portret mamy gotowy.

Jak nauczyć się rysować?

Najważniejszą rzeczą w nauce rysowania jest przełamanie się. Moment, w którym należy zdać sobie sprawę, że tak na prawdę każdy potrafi rysować, tylko musi odkryć w sobie tę pasję i bardzo dużo ćwiczyć. Takim przełomowym momentem może być na przykład zakup odpowiedniego sprzętu do rysowania. Zestawu ołówków lub na przykład tabletu do rysowania na ekranie monitora. Może się wtedy okazać, że od zawsze drzemał w nas nieprzeciętny talent do rysowania, tylko nikt nie potrafił go do tej pory odkryć.

Ile kosztuje niezbędne wyposażenie rysownika

Ile kosztuje niezbędne wyposażenie rysownikaPodstawowym sprzętem dla każdego rysownika będą oczywiście ołówki i kredki lub węgiel. To co powinniśmy kupić zależy głównie od rodzaju rysunku jakim będziemy się zajmować. Komplet ołówków różnej długości kupimy już za kilkanaście złotych, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. O wiele lepszym pomysłem będzie kupno nieco droższego zestawu, chociażby za kilkadziesiąt złotych. Rozpoczynając swoją przygodę z rysowaniem od najtańszych akcesoriów możemy się szybko zrazić do tego hobby. Za kilkadziesiąt złotych kupimy także zestaw miękkich kredek idealnych do rysowania. Nieco więcej będziemy musieli zapłacić za specjalistyczne markery i pisaki. Warto jest się również rozejrzeć za gotowymi zestawami, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do rozpoczęcia przygody z rysowaniem.

Wszystkie te rzeczy możemy kupić zarówno w jednym z wielu sklepów internetowych jak i na przykład na platformie Allegro. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z opcji zakupów przez internet to w większych miastach bez problemu znajdziemy odpowiedni sklep, gdzie będą dostępne wszystkie te produkty.

W jakim kierunku się kształcić?

Jeśli okaże się, ze rysunek staje się czymś więcej niż tylko pasją powinniśmy pomyśleć o profesjonalnym kształceniu się w tym kierunku. Uczelnie w Polsce posiadają bogatą ofertę studiów artystycznych. Są one przeznaczone dla wszystkich tych, którzy odkryli w sobie prawdziwy talent i kreatywność oraz dla tych, którzy z rysowaniem wiążą swoją przyszłość. Pod żadnym pozorem nie można myśleć, ze studia takie będą łatwe i przyjemne bo chodzi przecież tylko o rysowanie. Studia na tym kierunku wymagają niestety ciężkiej pracy i ogromnej samodyscypliny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here