Z pewnością, jeśli osoba niewtajemniczona po raz pierwszy spojrzy na nuty, nie będzie w stanie niczego zrozumieć. Na początku wydaje się to bardzo skomplikowane. Niektórzy nawet porównują to do języka chińskiego. Na szczęście nie jest aż tak źle. Na pocieszenie można sobie pomyśleć, że alfabet też kiedyś wydawał się nam nie do opanowania. A jednak dziś wszyscy znamy litery, którymi na co dzień się posługujemy. Tak samo może być z nutami.

Jak czytać nuty?

Jak czytać nuty?Jeśli chcesz wiedzieć jak czytać nuty, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kogoś, kto już to potrafi. Dobry nauczyciel z pewnością będzie w stanie dokładnie wytłumaczyć wszystko co jest niezbędne, aby to wszystko zrozumieć. Nuty, jak wiadomo umieszczone są na pięciolinii. Ważnym pojęciem w procesie nauki nut będzie również oktawa. Nuty charakteryzują się pewną regularnością. Oktawa jest to osiem występujących po sobie tonów lub 12 półtonów. Jeśli więc na fortepianie lub pianinie wybierzemy sobie jakiś biały klawisz, a następnie pojedziemy w prawo lub lewo do klawisza oddalonego o 8 białych klawiszy, to usłyszymy dokładnie ten sam dźwięk, ale o oktawę niżej lub wyżej. Oktawę wyższą mamy, jeśli od pierwotnego klawisza poruszaliśmy się w prawo.

Oktawa a gama

W pewnym sensie powiązana z oktawą jest gama. Jest to trochę podobne do oktawy. A chodzi o to, że jest to zbiór dźwięków, które kolejno po sobie następują i zawsze są liczone od konkretnego dźwięku. Naukę nut zaczyna się zazwyczaj od gamy C-dur, która jest najprostsza. Ogólnie rzecz biorąc nuty na pięciolinii ułożone są w taki sposób, że mogą być umieszczone na linii lub pomiędzy liniami.

Niektóre nuty w zapisie graficznym będą wymagały dodatkowo dorysowanych linii. Wtedy wiadomo, że znajdują się w oktawie wyższej jeśli dodatkowe linie znajdują się nad pięciolinią, lub w oktawie niższej, jeśli dodatkowe linie są pod pięciolinią. W gamie C-dur pierwszy dźwięk C leży właśnie na takiej dorysowanej jednej linii.

Jakie znaczenie ma wygląd nuty?

Duże znaczenie ma nie tylko umiejscowienie nut na pięciolinii, ale także ich wygląd. I tak kółeczko puste w środku reprezentuje tak zwaną całą nutę. Jest to najdłuższa nuta. Oznacza to, że dźwięk będzie trwał najdłużej w stosunku do innych nut. Puste w środku kółko z ogonkiem to półnuta. Dalej jest ćwierćnuta, która ma ogonek, a jej kółeczko jest pełne. Mniejszymi od ćwierćnut, a tym samym także reprezentującymi krótszy dźwięk, są ósemki. Ósemka wygląda podobnie do ćwierćnuty, ale dodatkowo ma na górze ogonka dodatkową falę. Najmniejszą nutą jest szesnastka, która ma dwie fale i reprezentuje najkrótszy dźwięk.

Historia nut

Tak na prawdę nie wiadomo kto wymyślił nuty. Przez cały okres historii przybierały one różnorakie formy graficzne aż stały się dokładnie takie jakie je znamy obecnie. Nuty prawdopodobnie wywodzą się od bezliniowej notacji neumatycznej z VIII w. Dopiero około 1000 roku powstał zapis, który określał już wysokość dźwięków. Zapis nutowy ewoluował w różne strony aż do XVII w. kiedy do powstał zapis znany nam dzisiaj.

Jak nauczyć się czytania nut?

Jak nauczyć się czytania nut?Obecnie mamy sporo różnych możliwości aby skutecznie i szybko nauczyć się czytać nuty. Najlepszą opcją jest wspomniana wyżej pomoc kogoś kto posiadł już tę trudną sztukę. Jeśli nie znamy takiej osoby, możemy skorzystać z usług nauczyciela muzyki. Z pewnością przy pomocy internetu znajdziemy w swojej okolicy osobę, która odpłatnie udziela lekcji z czytania nut. Możemy również spróbować we własnym zakresie nauczyć się czytania nut korzystając z różnego rodzaj książek dostępnych w księgarniach. Oba te sposoby są oczywiście skuteczne, ale wymagają od nas poniesienie pewnych kosztów. Od czego mamy jednak internet?

Spędzając trochę czasu w internecie bez problemu odnajdziemy serwisy internetowe lub blogi, na których jasno będą wyjaśnione wszystkie aspekty związane z prawidłowym czytaniem nut. Całość będzie podparta przykładami oraz szeroko opisana. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby w komentarzach zadawać konkretne pytania jeśli jakiś zapis jest dla nas niezbyt jasny. Jeszcze lepszą opcją będzie skorzystanie z lekcji dostępnych w serwisie YouTube. Film i dźwięk lepiej będą na nas działać niż zdjęcia i tekst. Z takich video kursów z pewnością szybko nauczymy się poprawnie czytać nuty i z ich pomocą odgrywać melodie na różnych instrumentach, głównie klawiszowych.

Jeśli na prawdę interesujesz się muzyką to może warto pójść o krok dalej i spróbować dostać się do jednej ze szkół muzycznych. Umiejętność odczytu nut to tam oczywista podstawa. Oprócz tego możemy wybrać specjalizację dotyczącą konkretnego instrumentu muzycznego.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here