Rzeczy wykonane z zamszu potrafią zachwycać swoim wspaniałym wyglądem. Zazwyczaj ich prezencja kojarzy się z niezwykłym stylem, elegancją i ponadczasową klasą. To idealne wyroby dla osób, które zawsze chcą dobrze wyglądać i od swoich stylizacji oczekują wyjątkowego charakteru. Stroje uzupełnione zamszowymi dodatkami bywają naprawdę zróżnicowane z racji tego, iż materiał ten służy do produkcji m.in. obuwia, torebek czy odzieży wierzchniej. Przeważnie występuje na ubraniach jesiennych lub zimowych, doskonale radząc sobie z ocieplaniem ciała podczas chłodniejszych dni. Mimo iż ma tysiące niepodważalnych zalet, jedna jego wada zniechęca wielu klientów do sięgania po zamszowe dodatki. Są one bowiem trudne w pielęgnacji i dość ciężko się je czyści, a pojawiające się na nich zabrudzenia czasem bywają niemożliwe do usunięcia. Jak czyścić zamsz, by mógł on przez długie lata zachowywać swój pierwotny wygląd? Czy istnieją takie metody, które byłyby w stanie uchronić go przed niszczeniem się i plamieniem?

Ochrona na co dzień

Ochrona na co dzieńNajważniejsze jest to, aby o zamszowe wyroby dbać na co dzień. Czekając na moment, w którym pojawią się na nich większe zabrudzenia, można doprowadzić je do tragicznego stanu i tym sposobem zlikwidować swoją szansę na odratowanie materiału. Codzienna pielęgnacja jest zatem najważniejsza i nikt nie może jej pomijać. Wracając z dworu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda zwykle nie dopisuje i pojawiają się silne opady deszczu bądź śniegu, należy od razu przetrzepywać zamszowe ubrania i omiatać z ich powierzchni większe zanieczyszczenia.

Pomoże w tym specjalistyczna szczoteczka przeznaczona do czyszczenia zamszowych produktów. Można ją kupić w większości sklepów obuwniczych, w wielu drogeriach oraz bezpośrednio u szewca. Kosztuje kilkanaście złotych, a sprawdza się rewelacyjnie – jeśli jednak ktoś nie chce z niej korzystać, zawsze może zastąpić ją szczoteczką do zębów bądź szczoteczką przeznaczoną do mycia naczyń. Zamsz na co dzień należy szorować na sucho, robiąc to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić jego struktury. Jeżeli z jakichś powodów zostanie on zamoczony, przyłożony do niego ręcznik papierowy szybko wchłonie nadmiar płynów i uchroni materiał przed zawilgotnieniem.

Czyszczenie większych zabrudzeń

Czasem jednak mimo regularnej i odpowiedniej pielęgnacji zamsz ulega większym zabrudzeniom. Wylany na niego sok, błoto przyniesione z dworu czy piasek wbijający się w jego strukturę okazują się bardzo trudne do usunięcia. Jak czyścić zamsz mocno zabrudzony? Istnieje na to kilka efektywnych metod. Jedną z nich będzie zastosowanie zwykłego octu spirytusowego, który każdy posiada w swojej kuchni. Naniesiony na plamy (przede wszystkim te tłuste) doskonale je rozpuści. Należy pozostawić go na powierzchni zamszu na około kilka minut i następnie delikatnie przetrzeć materiał, postępując w ten sposób aż do momentu, w którym plamy zostaną całkowicie usunięte. Inna metoda wykorzystuje działanie gumek do ścierania.

Doskonale sprawdzają się one zwłaszcza na zamszowych butach – wystarczy pocierać nimi plamy, aby bez trudu się ich pozbyć. Te dwa sposoby w większości przypadków okażą się bardzo pomocne, ale jeśli zabrudzenia są naprawdę spore i już dosyć stare, należy poradzić sobie z nimi nieco inaczej. Jedynie specjalne środki chemiczne do czyszczenia zamszu będą w stanie je usunąć. Należy z nich korzystać zgodnie z zaleceniami producenta preparatów, gdyż niewłaściwie zastosowane mogą naruszyć delikatną fakturę materiału.

Jak czyścić zamsz – Zalecenia ogólne

Jak czyścić zamsz - Zalecenia ogólneWystarczy poszukać w sieci informacji na temat tego, jak czyścić zamsz, aby zostać zasypanym ogromną ilością artykułów obejmujących tysiące zróżnicowanych metod czyszczenia. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne nieco mniej. Niezależnie od tego, którą z nich człowiek zdecyduje się zastosować, powinien pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Po pierwsze – zamsz należy czyścić w sposób bardzo ostrożny i uważny. Pielęgnacja powinna być przeprowadzana bardzo delikatnie. Lepiej poświęcić na nią więcej czasu i stopniowo oczyszczać kolejne zabrudzenia, niż za jednym razem spróbować usunąć je wszystkie i przez swój pośpiech uszkodzić strukturę materiału. Zamsz najlepiej zawsze czyścić na sucho.

Dopiero gdy ta metoda nie działa, można spróbować delikatnie go zwilżyć – nigdy nie powinno się go jednak w całości namaczać, ponieważ mokre plamy znacznie trudniej się czyści. Warto też korzystać z domowych preparatów pielęgnacyjnych (chociażby octu), które są delikatniejsze od typowych środków chemicznych. Jeśli żadna z tych rzeczy nie pomaga, zamszowe wyroby najlepiej oddać do pralni chemicznej.

Czyszczenie zamszu nie będzie zabiegiem bardzo skomplikowanym, jeśli o ten materiał będzie się dbać na co dzień. Wykonane z niego ubrania czy buty należy przechowywać w odpowiednich warunkach – najlepiej w zamknięciu i z dala od otoczenia, w którym mogą występować większe zanieczyszczenia. Raz do roku zamsz wymaga też konserwacji. Dzięki temu znacznie lepiej zachowuje się podczas sezonu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here