Kiedyś uważano jajka za niezwykle wartościowe oraz zdrowe. Potem, z względu cholesterolu, straciły dobrą opinię. Ale ostatnie analizowania potwierdzają, iż jajka to sam z najlepszych produktów, jakie stworzyła natura. Do niedawna zajmowałoby się złą opinią jako sprawca podniesionego poziomu cholesterolu. Jedno średniej wielkości jajko ma go aż 212 mg, natomiast obecnie w latach 90. XX wieku zbadano, iż jedzenie jajek u części wszystkich nie oddziałuje w ogóle na natężenie cholesterolu we krwi. Mało tego – uelastycznia naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym ryzyko zawału oraz udaru. Przyczyniają się do tego wybierające się w żółtku lecytyna oraz kwasy omega-3, które zapobiegają składaniu się cholesterolu w naczyniach. Rozprawiwszy się z tym mitem, zobaczmy, co więcej warto wiedzieć o jajku.

Jajka – elementy zdrowotne oraz wartości

Jajka są bogate w witaminy: A, z grupy B, D, E, K, kwas foliowy oraz pantotenowy, i minerały: cynk, fosfor, magnez, miedź, potas, selen, sód, wapń oraz żelazo, a dodatkowo w przeciwutleniacze, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki wysokiemu stężeniu witaminy D, jajka wzmacniają kości oraz zęby, jednak dzięki obecności witamin z grupy B, wspomagają prawidłową przemianę materii oraz bycie systemu nerwowego. Jedno jajko (ważące ok. 50 g), dostarcza blisko 75 kcal. Jajka są przede wszystkim bogatym źródłem pełnowartościowego oraz szybko przyswajalnego przez organizm białka, tzw. białka wzorcowego, zawierającego wszystkie potrzebne dla organizmu aminokwasy (aminokwasy egzogenne), jakich organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, a jakie są konieczne do prawidłowego wykorzystania białka w systemie – białko te w jajkach jest tak doskonałe, iż WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała je za wzór będący do mierzenia proporcji aminokwasów we każdych artykułach żywnościowych.

właściwości jajek i wpływ na nasze zdrowie

Dzięki obecności m.in. wszelkich aminokwasów, przyswajalność białka w jajkach jest bardzo duża oraz sięga aż 94 proc., czyli więcej, niż białka w mleku (85 proc.), w mięsie (78 proc.), w ziemniakach (77 proc.), lub w roślinach strączkowych (40-60 proc.). Jedno jajko (ważące ok. 50 g), dostarcza 6,2 g białka. Jajka to również źródło potrzebnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (w skrócie NNKT), jakie są potrzebne dla normalnego działania organizmu, ponieważ wspomagają pracę układu krwionośnego (m.in. obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz stopień złego cholesterolu) oraz układu nerwowego, i mają wartości antynowotworowe, a również przeciwdziałają wielu groźnym chorobom, zwłaszcza miażdżycy oraz dolegliwości niedokrwiennej serca – są to same z najlepszych substancji będących w żywności. Żółtka jajek zawierają także ksantofil oraz luteinę, barwniki, które eliminują z organizmu wolne rodniki (przyśpieszające m.in. starzenie się oczu) oraz zabezpieczają oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, i tym jednym usprawniają wzrok, i zapobiegają rozwinięciu się wad oczu, zwłaszcza zwyrodnieniu plamki żółtej. W żółtkach znajduje się również lecytyna, substancja zwalczająca tłuszcz oraz neutralizująca szkodliwy nacisk cholesterolu na układ krwionośny – w klubu z obecnością tego związku, cholesterol w jajkach nie jest tak szkodliwy, jak w różnych artykułach mięsnych oraz odzwierzęcych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here