W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o odnawialnych źródłach energii. W świcie tak zanieczyszczonym, jak nasz coraz częściej szukamy alternatywnych źródeł ciepła. Szalenie popularne ostatnio stały się pompy ciepła. Czym jest i jak działa pompa ciepła, można by zapytać. To bardzo proste, ale zacznijmy od początku pompy ciepła możemy podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze to powietrzna i gruntowa.

Rodzaje pomp ciepła

Jak działa pompa ciepłaGruntowa to taka, w której zakopujemy w ziemi rury wypełnione cieczą, która cyrkuluje w całym układzie, czerpiąc ciepło z ziemi, jest to pompa pozioma. Natomiast pompa pionowa jest dużo bardziej efektywna, dzięki temu, że w tym wypadku możemy korzystać ze studni, do której jest spuszczana wychłodzona woda i pobierana cieplejsza. Musimy pamiętać również, że tego typu pompy musimy instalować na nasłonecznionych, nieosłoniętych obszarach. Pompa powietrzna jest dużo prostsza w zrozumieniu, jednak jej efektywność spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Jak to działa? Instalujemy urządzenie przypominające klimatyzator, które pobiera powietrze ogrzewa je i oddaje w formie ciepła.

Jak działa pompa ciepła

Oczywiście każda taka instalacja jest zależna od tego jak duży dom chcemy ogrzać. W tym celu są przeprowadzane rozmowy i symulacje, w których bierze udział zazwyczaj firma instalująca. Oczywiście do spełnienia są też pewne warunki, nie wszędzie założenie takich instalacji będzie dobrym rozwiązaniem. Warto posłuchać rad osób, które korzystają z takich alternatyw.Pomijając fakt, że takie formy ogrzewania domu są bardzo ekologiczne, dodajmy również, że jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Ciepło otrzymujemy w ogóle się nad tym nie zastanawiając, dosłownie z powietrza. Poza jednorazowym wkładem w formie zakupu i zainstalowania urządzenia w późniejszym czasie nie uiszczamy żadnych dodatkowych opłat. Takie inwestycje potrafią się zwrócić już w ciągu 5 lat.

Istnieją również inne alternatywne źródła ciepła i energii, chociażby panele słoneczne, które dzielimy na fotowoltaiczne i solarne. Jak sama nazwa wskazuje oba rodzaje bazują na energii pozyskiwanej ze słońca. Dzięki nim możemy ogrzać wodę lub jak w przypadku fotowoltaiki produkować energię, czyli potocznie mówiąc prąd.
Jak widać w dzisiejszych czasach mamy wielkie pole do tego, żeby pomagać naszej planecie, a przy tym sami zaoszczędzić. Warto podpytać w naszym urzędzie miasta lub gminy o programy unijne, dzięki którym możemy uzyskać dodatkowe dotacje na założenie u siebie w domu podobnych urządzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here