Bardzo często, a szczególnie w dzisiejszych czasach stwierdzone zostają przypadłości jelit takie jak zaburzenia czynności jelit, perystalystyka oraz niewłaściwy pasaż treści pokarmowej w jelitach i zaparcia. Najczęściej są one konsekwencją złego trybu życia i nie odpowiednio zbilansowanej diety. Powód jest jednak taki sam jak rozwiązanie, ponieważ do pomocy przy takich zaburzeniach stosowana jest dieta korygująca. Czym jest dieta bogatoresztkowa? Dla kogo jest przeznaczona i jakie korzyści przynosi? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dieta-bogatoresztkowa-dla-zdrowych-jelit/
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne spożycie błonnika w wysokości od 20 do 40 g, natomiast dieta bogatobłonnikowa składa się ze spożycia nawet dwukrotnie większej ilości tego składnika. Błonnik, czyli włókno pokarmowe to inaczej grupa związków organicznych, takich jak: celuloza, ligniny, hemiceluloza, pektyny, śluzy i gumy.
Wyjątkowymi składnikami pokarmowymi, które nie podlegają trawieniu i wchłanianiu, a także są niezbędne dla zachowania zdrowia są właśnie te wchodzące w skład włókna pokarmowego. Mają one zdolność do wchłaniania wody i pęcznienia pod jej wpływem, co usprawnia procesy trawienia i pobudza pracę jelit. Wysoka ilość błonnika w diecie zawiera więc zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego układu pokarmowego.
Dieta bogatoresztkowa – jakie korzyści przynosi
Stosując dietę bogatoresztkowa, nie tylko wspomożemy funkcjonowanie pracy naszego układu pokarmowego, ale doświadczymy też wielu innych benefitów. Korzyści wynikające ze spożywania dużych ilości błonnika są znacznie większe, ponieważ błonnik jest uznawany za elementy profilaktyki wielu chorób cywilizacyjnych. Ograniczona również wchłanianie z przewodu pokarmowego węglowodanów i cholesterolu, co sprzyja normalizacji lipidami i glikemii. Błonnik to również najlepsza profilaktyka cukrzycy miażdżycy, a także ich powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, w roku, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, udar mózgu czy zawał serca.
Dieta bogatoresztkowa – dla kogo będzie idealna?
Dieta bogata w błonnik przyniesie bardzo dużo ilość korzyści zdrowotnych dla każdego, to nie jest obciążenie przeciwwskazaniem do stosowania błonnika. Dieta bogatoresztkowa nie jest polecana więc osobom cierpiącym na wrzody żołądka lub stany zapalne jelit czy trzustki. Każda osoba, która zauważy poprawę swojego samopoczucia, usprawnienie procesów trawiennych, a w dłuższej perspektywie utratę masy ciała i nieco niższe ciśnienie, będzie mogła korzystać ze wspaniałych właściwości diety bogatoresztkowej.
Zobacz też: http://www.auriva.pl/losos-awokado-jajkiem-dieta-bogata-bialko-tluszcze/