Bez zawarcia umowy nie sposób wynająć mieszkania, podjąć pracy ani sprzedać nieruchomości. I choć wiele takich umów zawieranych jest tylko pomiędzy stronami, często powraca pytanie, czy jest to faktycznie legalne. Poniżej przedstawiamy krótką listę umów, przy których niezbędna jest pomoc notariusza oraz wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.
Umowy u notariusza – które są konieczne?
Polskie prawo nie przewiduje obowiązku zawierania każdej umowy w kancelarii notarialnej. Dokładną listę umów, które tego wymagają, znajdziemy w kodeksie cywilnym, natomiast tu wymienimy najpowszechniejsze z nich. Kancelaria notarialna to jedyne miejsce, gdzie można legalnie zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości czy umowę o rozdzielność majątkową w małżeństwie.
Notarialną formę powinny mieć też umowa ustanowienia użytkowania wieczystego oraz umowy spółek – komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej oraz z. o. o. Warto tu także wspomnieć, że darowizna zasadniczo także powinna zostać przekazana w towarzystwie aktu notarialnego, jednak tu istnieją pewne zastrzeżenia i wyjątki, o które warto zapytać w dobrej kancelarii notarialnej.
Do których umów nie potrzeba notariusza?
Jak widać na powyższych przykładach, umów, w stosunku do których powstaje obowiązek spisania ich u notariusza, nie ma tak dużo. Jeżeli nie zachodzi potrzeba podpisania którejkolwiek z nich, wizyta w kancelarii nie będzie konieczna.
Bez pomocy notarialnej możemy zawierać umowy o pracę i umowy cywilnoprawne, umowy użyczenia, umowy najmu i wiele innych. To korzystne szczególnie w sytuacjach, gdy zależy nam na czasie i oszczędności pieniędzy – nie każda umowa jest warta, by generować dodatkowe koszta.
Co więcej, obecnie część umów możemy też legalnie zawrzeć przez internet, posługując się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, co dodatkowo zwiększa wygodę.
Czy warto podpisać umowę u notariusza?
Jeśli z wieloma umowami poradzimy sobie samodzielne, skąd popularność, jaką cieszy się każda renomowana kancelaria notarialna? Odpowiedź jest bardzo prosta – choć nie ma obowiązku angażowania notariusza w wiele codziennych umów, jego współpraca może okazać się nieoceniona.
Podpisując umowę w kancelarii, otrzymujemy gwarancję jej stuprocentowej zgodności z prawem. Nie musimy zastanawiać się, czy zawiera ona jakieś błędy czy nieścisłości. Notariusz także staje się trudnym do podważenia świadkiem zawarcia umowy.