Domy modułowe mają wiele zalet, ta najbardziej ceniona to szybkość tworzenia konstrukcji. Dodatkowo koszty postawienia takiego domu, ale i późniejszej eksploatacji są niższe. A budowa z gotowych elementów wcale nie ogranicza możliwości zindywidualizowania projektu. Wiele osób uważa, że domy z prefabrykatów są przyszłością budownictwa.

Rodzaje domów z prefabrykatów

Pojęcie „dom z prefabrykatów” nie jest jednoznaczne. Istnieje co najmniej kilka technologii budowlanych, które opierają się na budowie domów z gotowych modułów.

W Polsce największą popularnością cieszą się domy o konstrukcji szkieletowej. Ta technologia jest szczególnie popularna przy budowie domków letniskowych. Elementy wytwarzane są w oparciu o szkielety z drewna lub stali. Jedną z popularnych konstrukcji szkieletowych są tak zwane domy kanadyjskie, które buduje się szybko przy zachowaniu dobrych parametrów termoizolacyjnych.

Innym rodzajem domów modułowych są domy z keramzytobetonu. Wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz szybkością montażu. Takie konstrukcje sprawdzają się jako domy pasywne, wymagają jednak dużej precyzji przy montażu. Z tego powodu przy wyborze takiej technologii warto zatroszczyć się o doświadczoną ekipę montażową. Producenci oferują bardzo zróżnicowane projekty domów z keramzytobetonu, zarówno parterowych, jednorodzinnych a nawet z garażem. Z fabryki otrzymujemy moduły z otworami okiennymi oraz rozprowadzeniem instalacji elektrycznej.

Zalety domów modułowych

Dom z prefabrykatów cieszy się coraz większą popularnością, co najłatwiej dostrzec tam, gdzie najszybciej rośnie kosztu siły roboczej. Zaletą tej technologii jest możliwość wykonania dużej części prac przez maszyny. Sam montaż konstrukcji to tylko kilka dni roboczych dla ekipy budowlanej. Dzięki temu taka budowa jest nie tylko tańsza, ale też jakość wykonania jest o wiele wyższa niż przy możliwe jest to do osiągnięcia przy tradycyjnym murowanym budynku.

Jednak największą zaletą budowy domu z prefabrykatów jest krótki czas budowy, dom jednorodzinny w stanie surowym powstanie w kilka dni, a wykończony budynek można postawić w 2-3 miesiące. Dodatkowo nowoczesna technologia pozwala na elastyczność w wyborze projektu. Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany z otworami na okna i drzwi, a elementy łączy się ze sobą na miejscu.

Wady domów modułowych

Jak każda technologia, także budowa domów modułowych ma swoje wady. Moduły są ciężkie i duże, co oznacza, że sam koszt transportu będzie wysoki. Co więcej, to właśnie wymogi transportowe są największym ograniczeniem przy projektowaniu prefabrykatów (9 m długości i 3,65 m wysokości a waga nie wyższa niż 8 ton).

Dla wielu istotną wadą jeż też fakt, że konstrukcji domu musi być już w 100% ustalona na etapie projektu. Na etapie montażu nie można już zmieniać np. ustawienia okien i drzwi. Gotowego prefabrykatu nie można już zmienić.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here