Witamina D jest bardzo istotnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przyczynia się do wzmocnienia zębów i kości, wspomaga układ krążenie, pomaga w utrzymaniu zdrowej sylwetki. Może również zapobiec cukrzycy na nawet chorobie nowotworowej. Jej naturalnym źródłem są przede wszystkim promienie słoneczne, dlatego też jesienią możemy cierpieć na brak witaminy D.
Jak działa witamina D?
Witamina D charakteryzuje się zbawiennym działaniem na nasze zdrowie w wielu obszarach. Znane są jej właściwości wzmacniające układ kostny poprzez wpływ na regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Witamina D może również skutecznie zapobiegać rozwojowi wielu form nowotworów. Znane są jej działania profilaktyczne walce z rakiem prostaty, jelita grubego czy też płuc. Witamina ta hamuje rozwój komórek nowotworowych. Co ważne działa zbawiennie na organizm zarówno w profilaktyce nowotworowej jak również u osób już na raka chorujących.
Znany jest również wpływ witaminy D na zapobieganie nadciśnieniu oraz chorobom układu krążenia. Zapobiega rozwojowi miażdżycy a także zmniejsza ryzyko pojawienia się zawału serca, choroby wieńcowej czy też udaru. Słoneczna witamina uważana jest również jako skuteczny czynnik zapobiegający cukrzycy. Stymuluje wydzielanie insuliny zapewniając odpowiednie stężenie glukozy we krwi.
Obok wspierania organizmu w walce z poważnymi chorobami, witamina D pomaga nam również w przypadku prozaicznych infekcji jak przeziębienie. Przede wszystkim pomaga zwalczać infekcje bakteryjne i wirusowe, ewentualnie łagodzi i skraca przebieg takiej infekcji. Przydatna jest również osobom cierpiącym na alergie i astmę, zapobiega depresji i otępieniu oraz wspiera odchudzanie.
Źródła witaminy D
Aby zapewnić organizmowi regularny dopływ tej zbawienne witaminy powinniśmy dołączyć do naszej codziennej diety następujące produkty:
- gotowane, pieczone lub duszone ryby morskie
- tran
- jajka
- mleko
- wątroba
- oleje pochodzenia roślinnego
- ser
- niektóre grzyby
Ale witamy D nie znajdziemy tylko w produktach spożywczych. Jej naturalnym źródłem są również promienie słoneczne. Wystarczy 20-minutowy spacer w słoneczną pogodę aby dać swojemu organizmowi zbawienną porcję tej witaminy.
Brak witaminy D – objawy i skutki
Niedobór witaminy D naszym organizmie może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Jak jednak rozpoznać kiedy nie dysponujemy wystarczająca ilością słonecznej witaminy? Do wyraźnych objawów jej niedoboru należą:
- bóle kości i mięśni
- choroby zębów
- brak apetytu
- biegunka
- zaburzenia widzenia
Jeśli w porę nie zareagujemy i nie rozpoczniemy regularnego dostarczania organizmowi witaminy D musimy się liczyć z długofalowymi skutkami jej braku. Możemy mieć do czynienia z chorobami układu kostnego jak np. krzywica czy też osteoporoza. Musimy liczyć się z większym ryzykiem wystąpienia otyłości oraz chorób układu krążenia.
jesien i zima są katastrofalne jeśli chodzi o dostep do tej witaminy
nie ma to jak długi spacer na słońcu, odrazu chce się żyć
Tylko skąd słońca brać, jak za oknem jego brak?