Bakłażan, znany także jako oberżyna, gruszka miłosna lub psianka podłużna, pochodzi m.in. z tropikalnej Afryki, Egiptu oraz Indii i jest w tych regionach bardzo często wykorzystywany w różnego rodzaju potrawach.

Obecnie znamy ogromną ilość różnorodnych przepisów na dania z bakłażanem. Potraw, w których oberżyna jest głównym bohaterem, ale też takie, gdzie występuje w roli uzupełniającej, jest naprawdę dużo. Jeśli zatem jesteś posiadaczem bakłażana (lub planujesz nim być, bo tradycyjne dania obiadowe już ci się znudziły), to sprawdź, jak zróżnicowane mogą być na bakłażan przepisy tradycyjne i nowoczesne. Być może i ty znajdziesz wśród nich inspirację na najbliższy obiad.

Bakłażan – przepisy o niewymagającym charakterze

Bakłażan idealnie sprawdza się jako danie zapiekane, dlatego też wszelkiego rodzaju zapiekanki z dodatkiem ryżu, mięsa mielonego itp. są dla niego idealnym uzupełnieniem.

Zapiekanka z bakłażanem to popularne danie na Bałkanach. W połączeniu z żółtym serem, pieczarkami i sosem, jest to danie wyjątkowo smaczne i zachwycające swoim smakiem. Bakłażan jest w tym wydaniu najważniejszym podłożem, na które układa się pokrojone ziemniaki i plastry cukinii. Kolejną warstwą jest wołowe mięso mielone, pomidory i cebula, a całość posypana jest żółtym serem, który po upieczeniu tworzy idealną, chrupiącą skorupkę.

Bakłażan ma setki sposobów na przyrządzenie go i w zależności od upodobań, okazji oraz aktualnej zawartości lodówki, można wyczarować z niego naprawdę ciekawe dania.

Pasta z bakłażana – to jeden z wielu przepisów, który uwzględnia oberżynę w swoim składzie. Pastę z powodzeniem można stosować na kanapki, jako dodatek do makaronów, ryżu czy innych przekąsek. Jak zatem ją przyrządzić? Potrzebne będą:

  • 500 g. bakłażanów,
  • 1 mały ząbek czosnku,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 2 – 3 łyżki oliwy z oliwek,
  • 50 g pasty sezamowej (opcjonalnie).

Pasta z bakłażana wymaga odrobinę pracy i wykorzystania piekarnika, który musimy nagrzać do 220 st. C. Kiedy piekarnik będzie już nagrzany, należy przekrojone bakłażany wyłożyć na blachę pokrytą wcześniej papierem do pieczenia. Warzywa należy posmarować oliwą z oliwek i doprawić solą oraz pieprzem. Tak przygotowane bakłażany należy piec przez ok. 20-30 minut. Po upływie tego czasu bakłażan przybiera nieco wodnistą, rozmiękczoną formę, i właśnie wnętrze bakłażana należy wybrać łyżką do drobnego naczynia, po czym zmiksować blenderem. Można do niego dodać także pastę sezamową. Ewentualnie można ominąć proces blendowania i rozmiękczoną pastę bakłażanową, doprawić i od razu nałożyć na kanapkę lub ryż.

Bakłażan – doceniony w kuchni

Przez wiele lat w Polsce nie był zbyt popularny, ale na świecie owszem. Wiele dań posiada w sobie właśnie w mniejszej lub większej porcji bakłażan. Przepisy na niego są wdzięcznym materiałem do pracy w kuchni, ale najbardziej to warzywo sprawdza się w wersji zapieczonej, podpieczonej lub upieczonej. Nabiera wtedy wyjątkowej konsystencji, smaku i aromatu. Oberżyna wpływa także korzystnie na organizm. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, duża zawartość wody wpływa na jego niską kaloryczność. Ponadto ma także spore ilości potasu, wapnia i błonnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here