Ametyst – jedna z najpiękniejszych odmian kwarcu

0
1476

Ametyst to kamień szlachetny, zaliczany do grupy kwarców. Posiada ciemnopurpurowy kolor. Można też spotkać tego typu kamienie o barwie jasno- i ciemnofioletowej, fioletowoczerwonej a nawet wrzosowej i jasnowrzosowej.

Czym jest ametyst?

Ametyst posiada wzór chemiczny SiO2 (dwutlenek krzemu), ale dla miłośników pięknych kamieni istotniejsze znaczenie ma fakt, że jest uznawany za jeden z najpiękniejszych kamieni dekoracyjnych. Posiada szklisty połysk i trygonalny układ krystalograficzny. Jest też dość twardy i nie wykazuje łupliwości. Naturalnie występuje w takich krajach jak np.: Brazylia (są tam największe na świecie złoża), USA, Kanada, Meksyk, Paragwaj, Urugwaj, itp.

Dla miłośników własnoręcznie tworzonej biżuterii ametyst jest kamieniem szlachetnym o cennej wartości. Jego fioletowa barwa zachwyca wiele osób. Kolor ten jest efektem śladowych ilości glinu i żelaza wbudowanym w dwutlenek krzemu, co stanowi jego naturalny skład biologiczny.

Sama nazwa tego kamienia pochodzi od greckiego słowa „amethysos” co w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy mieli zwyczaj pijania rożnych trunków z ametystowych kielichów, które były wypełniane potem czystą wodą i zyskiwały kolor prawdziwego wina. Co ciekawe, wielu Greków, którzy nie chcieli spożywać alkoholu wykorzystywało to, by tworzyć pozory, że piją wino. Panowało również przekonanie, że używanie tego typu naczyń posiada magiczne działanie i chroni przed nieprzyjemnymi dla samopoczucia skutkami nadmiernego spożycia wysokoprocentowych trunków i dolegliwościami ze strony żołądka.

Magia ametystów

Ametysty uważane są za kamienie o unikalnych właściwościach. Powszechnie uważa się, że ich noszenie w formie biżuterii jest w stanie zapewnić równowagę wewnętrzną, harmonię i spokój ducha. W trudnych i nerwowych chwilach wpływa też na relaks i wyciszenie. Dlatego po takie ozdoby powinny sięgać osoby przemęczone, zestresowane, ze skłonnością do pobudzenia i agresji i takie, które szukają wyciszenia np. po trudnych przeżyciach w życiu osobistym, zawodowym itp. Kamienie, jeśli wierzyć przekazom na ich temat, pomagają poradzić sobie z nadmiarem negatywnych emocji, usuwają zmęczenie i jego następstwa oraz dają spokojny sen po pełnym wrażeń i męczącym dniu.

Dla miłośników hand made ametysty to kamienie cenne podczas tworzenia ozdób. Można je kupić w dobrych sklepach internetowych, takich jak np. manzuko.com. Przygotowane z nich ozdoby na rękę lub na szuję nie tylko są piękną dekoracją, ale idealnie sprawdzają się też na co dzień.

Wiele osób uważa, że noszenie biżuterii z ametystu jest polecane osobom, które pełnią wysokie stanowiska i zmagają się ze stresem i nadmiarem obowiązków zawodowych. Zgodnie z przekazami kamienie te są na tyle cennymi i magicznymi ozdobami, że powalają połączyć rozsądną władzę z zastosowaniem umiaru w emocjach i niepoddawaniem się stresowi, który ma działanie destrukcyjne na organizm. Dzięki ametystom, jak uważają zwolennicy tych kamieni szlachetnych, może rozwijać się kreatywność w pracy. Zgodnie z przekazami pobudzają one wyobraźnię, co na dzień ułatwia pracę i pozwala znaleźć nowe wzorce. Jest to przekonania, które wiąże się z teorią, że tak naprawdę ludzki umysł posiada nieograniczone możliwości i, jak wierzyli starożytni, pewne sytuacje lub magiczne przedmioty mogą pomóc rozwijać się duchowo i emocjonalnie.

Jak właściwie dbać o ametyst?

Osoby, które posiadają w swojej kolekcji ametyst wiedzą, że ważna kwestię stanowi jego odpowiednia pielęgnacja. Dzięki temu na długi czas zachowuje on nienaganny wygląd. Ametyst należy czyścić regularnie z zastosowaniem bieżącej wody, a raz na kilka tygodni konieczne jest umieszczenie go w miejscu, gdzie jest odczuwane silne działanie promieni słonecznych. W ten sposób kamień ten zostaje „naładowany” energią słoneczną, co pozwoli zachować jego blask na długo.

Istnieją różne odmiany ametystu, a niektóre z nich mogą z biegiem lat zmieniać kolor. Dotyczy to np. ametystu ciemnego, który może blednąć pod wpływem działania światła. Dlatego ważne jest, by przechowywać go w zaciemnionym miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here