Uwolnienie twórczych pokładów i możliwość tworzenia wolnych od sztampy projektów to kwintesencja rękodzielnictwa. Tam, gdzie trudno o dwa identyczne wisiorki, broszki czy bransoletki, szczególnie dobrze sprawdzają się kaboszony. To wdzięczna materia pozwalająca bawić się kolorami i konwencjami bez specjalnych nakładów finansowych.

Czym są kaboszony?

Pod tą nazwą kryją się kolorowe kamienie i niewiercone koraliki (na ogół z jedną stroną płaską), które sporadycznie wykorzystywane są przez jubilerów zajmujących się tworzeniem ozdób ze złota, srebra, brylantów czy diamentów. Przez miłośniczki hand made wykorzystywane są zarówno kaboszony naturalne, jak również syntetyczne. Oba rodzaje zachwycają kolorystyką i błyskiem. Ogromną zaletą ozdób wykonywanych z tego surowca jest wrażenie trójwymiarowości, uzyskiwane dzięki wypukłościom.

Spośród naturalnych kaboszonów największym powodzeniem cieszą się agaty, jaspisy i turkusy – są przystępne cenowo i pozwalają tworzyć pojedyncze i kompozycje. Alternatywą dla kamieni szlachetnych i półszlachetnych są kaboszony akrylowe – lekkie, trwałe i różnobarwne. Kolejna propozycja sprawdzająca się podczas twórczych projektów w domowym zaciszu są kaboszony szklane – tanie i dostępne w wielu wielkościach i kształtach.

Wiele możliwości

Zróżnicowanie kolorystyczne kaboszonów sprawia, że służą do wykonywania wielu rodzajów biżuterii hand made. W domowym zaciszu klejeniem i tworzeniem wzorzystych kompozycji zajmują się nie tylko miłośniczki rękodzielnictwa, ale też młode mamy czerpiące radość z czasu spędzanego z pociechą.

Na kolczyki, klipsy i brosze najlepsze są naturalne kaboszony, wyróżniające się głębią koloru i świetlnymi refleksami. Kaboszonowe kolczyki przyciągają wzrok. I o to chodzi!

Kaboszony ze szkła i z akrylu są zaś odpowiednim materiałem na naszyjniki i bransoletki. Są lekkie, co pozwala nosić je niezależnie od okazji. Co ważne, nie wyglądają pretensjonalnie, lecz urokliwie. Można też stworzyć naszyjnik czy bransoletkę z kryształowych kaboszonów – błyszczą nie tylko w słońcu, ale też przy sztucznym świetle i blasku świec. Lekkie syntetyczne kaboszony pozwalają zamienić zwykłą spinkę czy wsuwkę w niepowtarzalny drobiazg.

Kaboszony mogą też posłużyć do zdobienia garderoby czy butów. Powodzeniem cieszą się też kompozycje przypominające kolaże, różnobarwne i błyszczące. Właściwie każdy pomysł uwolnienia twórczego potencjału drzemiącego w niepozornym świecidełku może, i powinien, się udać!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here