Pomieszczenia o sporym metrażu projektuje się w dość łatwy sposób. Nie trzeba ograniczać się z ilością stosowanych elementów czy dodatków – nawet olbrzymie komplety mebli wypoczynkowy uzupełnione strojnymi ozdobami nie przytłoczą dużej przestrzeni, a jedynie efektownie i efektywnie ją wyposażą. W mieszkaniach, a przede wszystkim w kawalerkach, wszystkie pomieszczenia są niestety niewielkie i należy tak je aranżować, aby przez przypadek jeszcze bardziej ich nie pomniejszyć. Mikroskopijnej wielkości salon wbrew pozorom wciąż może być funkcjonalnym obiektem. Aby stworzyć z niego przytulne i praktyczne miejsce do wypoczynku, należy trzymać się kilku podstawowych zasad dotyczących projektowania pomieszczeń o małych metrażach. To one podpowiadają, jak urządzić mały salon.

Jasne i ciepłe barwy

Ciemniejsze odcienie czasem optycznie pomniejszają powierzchnię, ale ta zasada działa wyłącznie w przypadku ubrań. O ile czarna sukienka rzeczywiście wyszczupli całą sylwetkę, tak czarny kolor ścian jedynie przytłoczy wnętrze. W małych pomieszczeniach najlepiej całkowicie zrezygnować z ciemniejszych barw. Jeśli już koniecznie chce się je zastosować, najlepiej wybierać ciemniejsze dodatki – obrazy, figurki bądź drobne elementy meblarskie. Wszelkie duże obiekty powinny pozostać jasne.

Jasne i ciepłe barwyŚciany pomalowane beżową czy nawet białą farbą nadadzą salonowi przytulnego charakteru i wykreują w nim przyjazną przestrzeń, która zachęci każdego do popołudniowego wypoczynku. Połączone z równie jasnymi panelami drewnianymi staną się idealną bazą do dalszych działań aranżacyjnych. Na ich tle wspaniale zaprezentują się meble o ciepłym odcieniu brązu. Nawet bogato wyposażony komplet, składający się ze stołu, krzeseł, regałów i meblościanki, w żaden sposób nie przytłoczy wnętrza pokoju, jeżeli występujące na nim barwy będą ciepłe i stonowane. Pomieszczenie zostanie wizualnie powiększone, a to sprawi, że zacznie prezentować się znacznie estetyczniej.

Jak urządzić mały salon? Prosty styl aranżacji

Bogato zdobione meble czy dodatki, charakterystyczne dla stylów industrialnego bądź klasycznego, być może zachwycają swoim pięknem i stylowością, ale nie do końca dobrze wpisują się w aranżacje małych pomieszczeń. Zaczynają je przytłaczać. Wprowadzają do nich niepotrzebny chaos i zamęt, nie pozwalając na spokojny wypoczynek w salonie. Przebywając w pomieszczeniu zaskakującym z każdej strony swoimi zdobieniami i dekoracyjnymi elementami, człowiek nie jest w stanie się uspokoić czy wyciszyć. Nie potrafi skoncentrować się nawet na najprostszych czynnościach, a zwykłe przeczytanie książki czy oglądanie telewizji zdaje się być zadaniem niewykonalnym.

W mniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się styl nowoczesny. Prosty, niewymuszony, wyzbyty z wszelkich zbędnych i niepotrzebnych nikomu elementów. Meble nowoczesne zachwycają prostymi geometrycznymi kształtami, które w połączeniu z jasnym otoczeniem sprawiają, że pokój wygląda na znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Styl nowoczesny jest też bardzo modny. Wykorzystany w projekcie salonu stworzy z niego stylowe pomieszczenie.

Ograniczenie ilości zbędnych elementów

Ograniczenie ilości zbędnych elementówJak urządzić mały salon? Nie należy umieszczać w nim zbyt wielu elementów, co ściśle łączy się z zastosowaniem nowoczesnych koncepcji architektonicznych. W pomieszczeniu powinny pojawić się tylko te rzeczy, z których domownicy będą korzystać na co dzień – meble, wypoczynek, sprzęt przeznaczony do słuchania telewizji i muzyki oraz dodatkowy regał z książkami. Drobne przedmioty, takie jak zdjęcia, dokumenty bądź płyty z filmami, najlepiej pochować do szuflad i nie pozostawiać ich na widoku.

Oczywiście z biegiem czasu domownicy zaczną wyciągać je z mebli i spiesząc się do pracy czy szkoły, nieraz umieszczą je bezpośrednio na środku stołu czy kanapie. Z tego względu należy regularnie dbać o porządek panujący w pomieszczeniu. Pod koniec dnia najlepiej zebrać z niego porozrzucane rzeczy, aby nie zaburzały one harmonii aranżacji. Wszyscy domownicy powinni postępować w ten sam sposób – nawet dzieci należy nauczyć odkładania rzeczy na swoje miejsce. Im lepiej uporządkowany będzie salon, tym lepiej zacznie on po prostu wyglądać.

Efektowne dodatki

Teoretycznie nowoczesne i proste aranżacje wyglądają na tyle efektownie, iż nie wymagają zastosowania jakichś specjalnych dodatków. Mimo wszystko większość osób zapewne chciałaby umieścić je w swoich domowych pomieszczeniach, nadając im tym sposobem niepowtarzalnego charakteru. Czy istnieją zatem takie ozdoby, które nawet w najmniejszych pokojach będą dobrze wyglądać? Tak, a należą do nich przede wszystkim dywany. Rozłożone na samym środku pokoju, w jego centralnym punkcie, staną się jego główną ozdobą, na którą każdy na pewno szybko zwróci uwagę.

Podobny efekt zagwarantują umieszczone na ramach okien zwiewne firanki bądź nowocześniejsze rolety. W roli dekoracji można też wykorzystać lampy – skoro i tak muszą pojawić się one w salonie, dobrze by było, aby jednocześnie go zdobiły. Już niewielka ilość tych dodatkowych elementów będzie w stanie poprawić atrakcyjność pomieszczenia.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here