Ceny transferowe to pojęcie, które jest stosowane potocznie w samym obszarze podatków. Nie zostało jeszcze doprecyzowane w prawie podatkowym, dlatego właśnie bliżej temu pojęciu do ekonomii, niż prawa.

Ceny transferowe – czym są?

Cena transferowa zawiera cenę nakładaną przez przedsiębiorstwo na dobra, usługi i niematerialne własności dla spółki zależnej bądź innego podmiotu, który jest powiązany z ceną transferową. Jeśli wykorzystanie cen transferowych jest niewłaściwe, a sam dochód i wydatki przydzielane nieprawidłowo, nakładane są sankcje przez fiskus. Ceny transferowe to pojęcie nieznane wielu osobom: wszystko za sprawą braku sprecyzowanego, dokładnego wyjaśnienia tej prawnej i ekonomicznej definicji, która w Polsce nie doczekała się jeszcze odpowiednich przepisów.

Za cenę transferową uważane są także transakcje zawierane z takimi podmiotami, których siedziba znajduje się w krajach z tzw. ,,złymi podatkami”. To także ceny, po których przedsiębiorstwo przekazuje towary i usługi powiązanym przedsiębiorstwom.

Ordynacja podatkowa a ceny transferowe

Według ordynacji podatkowej ceny transferowe to transakcje zawierane pomiędzy podmiotami, które są powiązane w świetle prawa podatkowego od towarów i usług. Ceny wiążą się także z prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Tematy te cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem ze strony podatników, jak i samych organów podatkowych. W ostatnim roku liczba kontroli cen transferowych znacznie wzrosła. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów powiązanych.

Dokumentację cen powinny posiadać wszystkie podmioty powiązane. Muszą one dokumentować między sobą różne transakcje bądź założenie spółki. Rodzaj przeprowadzanej transakcji ma małe znaczenie. Ważny jest fakt, czy dana transakcja podlega wszystkim narzuconym obowiązkom dokumentacyjnym. Na początku trzeba więc zweryfikować, czy dana transakcja została faktycznie zawarta między podmiotami powiązanymi.

Limity transakcyjne i rachunkowe

Ważnym czynnikiem związanym z obowiązkiem dokumentacyjnym jest także limit. Dotyczy on transakcji jak i rachunków. Istnieją bowiem progi, których znajomość jest obowiązkowa w wypadku podmiotów powiązanych.

Jako, że ceny transferowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, pojawiają się nowe przepisy ustaw regulujące zakres obowiązków podatników, wprowadzając więcej elementów samej dokumentacji czy analizy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here