Opony to bardzo ważny element wyposażenia pojazdu, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, komfort, a także wydajność pojazdu. Opony odpowiadają za to, jak samochód zachowuje się na drodze, jak radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, a także pomagają amortyzować nierówności nawierzchni i oddziałują na spalanie pojazdu.

Przed zakupem nowych opon do samochodu kierowcy stają więc przed olbrzymim wyzwaniem. Jak zatem wybrać nowe opony do samochodu i czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Oto kilka pomocnych wskazówek, po zapoznaniu się z nimi, warto zajrzeć na stronę https://oponyin.pl, gdzie bez problemu wybierzemy opony dostosowane do naszych potrzeb.

Na początek – rozmiar opon

Pierwszą, najistotniejszą kwestią, jaką należy kierować się podczas wybierania nowych opon do samochodu, jest ich rozmiar. W zależności od producenta oraz modelu auta, rozmiar opon będzie się różnił. O tym, jaki rozmiar powinien być używany do danego auta, dowiemy się na przykład z opony, która aktualnie pracuje na kole. Z boku opony znajdziemy pełną informację o szerokości opony, podaną w milimetrach, a także o współczynniku profilu i średnicy felgi, na jakiej opona może zostać zamontowana. Warto wybierając opony do samochodu trzymać się ściśle zaleceń producenta, ponieważ zapewniają one optymalną wydajność oraz trwałość.

Indeks prędkości oraz nośność opon

Indeks nośności mówi nam o tym, jakie jest maksymalne obciążenie dla konkretnego modelu opony, natomiast indeks prędkości, informuje nas o maksymalnej prędkości. Wybierając nowe opony, należy pamiętać o tym, że niezgodne z prawem jest stosowanie opon, które mają niższy indeks prędkości i nośności niż opony homologowane. Wpływa to bowiem na zmniejszenie bezpieczeństwa, a także przyspieszenie zużycia opon. Niezgodne z homologacją parametry opony, mogą być przyczyną odmowy wypłacenia odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową w razie wypadku.

Rodzaj bieżnika

W zależności od warunków, w jakich opona będzie użytkowana oraz stylu jazdy kierowcy pojazdu, optymalny wybór bieżnika w oponie będzie się różnił. Powszechnie znany model bieżnika to model symetryczny, dedykowany głównie do opon letnich. Dzięki swojej budowie daje on wysoki komfort akustyczny, a także wpływa pozytywnie na zmniejszenie spalania. Innym modelem bieżnika, jest model kierunkowy. Opony takie mają bardzo charakterystyczny bieżnik w kształcie litery V, który ma za zadanie efektywne odprowadzanie wody, a także czuwa nad dobrą reakcją na hamowanie, oraz przyspieszanie pojazdu. Bieżnik asymetryczny to kolejny, bardzo popularny model bieżnika, jaki możemy spotkać w oponach samochodowych. W tym modelu wewnętrzna część bieżnika jest ponacinana mocniej, to ona opowiada za odprowadzanie spod kół wody, natomiast części zewnętrzna, odpowiada za właściwości trakcyjne. Budowa asymetryczna opony wpływa na zwiększenie stabilności samochodu zwłaszcza na zakrętach, a także na zwiększenie komfortu jazdy oraz żywotności bieżnika.

Warunki użytkowania

To kolejny bardzo istotny aspekt, jaki musimy wziąć podczas wybierania nowych opon samochodowych. W zależności od tego, w jakich warunkach będziemy używać opon, powinniśmy wybrać model odpowiednio do nich dopasowany. Jak powszechnie wiadomo, większość kierowców zmienia opony dwa razy do roku — na wiosnę wymieniamy opony zimowe na letnie, późną jesienią, letnie na zimowe. Dlaczego ta zamian jest konieczna? Przede wszystkim dlatego, że do jazdy latem lepiej sprawdzą się opony przystosowane do jazdy po suchych nawierzchniach, z kolei opony na zimę, powinny być dostosowane do pracy w trudnych warunkach, na mokrej, śliskiej, oblodzonej nawierzchni. Opony zimowe wyprodukowane są z mieszanki, która w niskich temperaturach zachowuje lepszą miękkość, natomiast bieżnik w tych oponach jest głębszy, i posiada więcej wcięć. Dopuszcza się stosowanie opon całorocznych, jednak tylko wtedy kiedy samochód użytkowany jest najczęściej w warunkach miejskich i podmiejskich, na dobrze utrzymanych drogach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here