Aktualnie za jedne z bardziej funkcjonalnych narzędzi przeznaczonych do wydajniejszego zarządzania zasobami uznaje się systemy ERP. To specjalne oprogramowanie, które dedykuje się dosłownie wszystkim firmom – i małym, i dużym. Umiejętnie dobrane do biznesu na pewno przyczyni się do jego lepszego funkcjonowania. Tylko jak rzeczywiście je wybrać?

Otwartość systemu jest kluczowa

Niejeden system ERP został skonstruowany w taki sposób, by można było dosłownie od razu go wdrożyć i zapewnić sobie wszelkie jego podstawowe funkcjonalności już na starcie. No ale właśnie często są to tylko takie podstawy, które – jak się okazuje dopiero po pewnym czasie – nieraz wymagają dodatkowego uzupełnienia.

Otwartość systemu ERP jest bardzo ważna. Pozwala ona wprowadzać do niego różne zmiany i tym samym umożliwia jego personalizację. System musi odpowiadać konkretnemu procesowi albo wyszczególnionej branży. Ma być niczym narzędzie skrojone na miarę potrzeb firmy. W jego przypadku nie warto iść na żadne kompromisy.

Wybór dostawcy systemu ERP

Wdrażaniem systemów przeznaczonych do zarządzania zasobami zajmują się specjalne implementujące je firmy, od których też jednak bardzo dużo może zależeć. Dostawca ma za zadanie nie tylko dopasować narzędzia do potrzeb klienta i doprowadzić je do stanu, w którym pracownicy będą mogli z nich korzystać, ale też i musi zapewnić klientowi wsparcie, zwłaszcza na samym początku jego przygody z nowym rozwiązaniem.

Wsparcie powdrożeniowe pozwala bardzo dobrze poznać zaimplementowany system ERP. Jest gwarancją opanowania wszelkich jego funkcjonalności. Firmy dysponujące takimi systemami powinny zresztą współpracować z klientami długofalowo, w razie czego zawsze służąc im pomocą lub umożliwiając ewentualną modyfikację systemu, gdyby ten nie spełniał pewnych oczekiwań albo wymagał modernizacji.

Koszt inwestycji w system ERP

Ostatnim ważnym kryterium wyboru będzie na pewno cena oprogramowania. Na jej ostateczną wartość wpłyną czynniki takie jak: koszt wdrożenia i serwisu, koszt infrastruktury oraz koszt licencji.

Warto rozmawiać o otwarcie na temat końcowego kosztu systemu ERP, aby po prostu wiedzieć od razu, z jakim wydatkiem trzeba będzie się liczyć. Porównania różnych wersji systemów są oczywiście wskazane. Może zdarzyć się tak, że bardzo zbliżony w działaniu system będzie znacznie tańszy u mniej znanej firmy niżeli u tej popularniejszej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here