Wraz z niekończącym się wzrostem zapotrzebowania na coraz to większe możliwości przechowywania danych, nieustannie zwiększa się pojemność naszych nośników danych. Jednym z kluczowych elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszych komputerów i konsol, są dyski twarde. Coraz częściej w dzisiejszych czasach decydujemy się na zastąpienie tradycyjnych dysków talerzowych na korzyść ich nowocześniejszych i lepszych odpowiedników czyli dysków SSD. Pytanie tylko jaki dysk SSD należy zakupić i zainstalować w naszej maszynie by być z niego w pełni zadowolonym. Oraz żeby spełniał nasze oczekiwania?

Czym różnią się od siebie dyski SSD?

Czym różnią się od siebie dyski SSD?Należy zacząć od tego że dyski SSD tak jak tradycyjne dyski charakteryzują się szeregiem istotnych i pomniejszych parametrów. Wpływają one na ich cenę oraz na to czy chcemy taki podzespół o właśnie takich parametrach zakupić. Zazwyczaj pierwszy parametr który bierzemy pod uwagę myśląc nad tym jaki dysk SSD dobrać do naszej maszyny jest jego pojemność. W zależności czy interesuje nas dysk tylko na system operacyjny i niezbędne programy czy chcemy cieszyć się szybkim czasem dostępu do wszystkich posiadanych plików, musimy zdecydować się na dysk o odpowiedniej do naszych zastosowań pojemności. Im większy dysk SSD pragniemy zakupić tym będzie on droższy. Najtańsze dyski SSD o pojemności nieco większej niż 100 GB możemy kupić za ok. 100 zł. Najbardziej popularne są dyski o pojemności około 1 TB lecz ich cena dobija już do około tysiąca złotych. Jeśli potrzebujemy dużo większych dysków i dysponujemy oczywiście odpowiednią gotówką możemy pokusić się o zakup dysku o pojemności 4 TB. Zapłacimy jednak za niego nawet 3000 zł.

Prędkość dysku jako istotny czynnik przy wyborze konkretnego modelu

Kolejnym ważnym czynnikiem dyktującym cenę oraz przydatność dysków SSD i tym samym ważny aspekt w naszym pytaniu jaki dysk SSD chcemy w naszej maszynie, jest jego prędkość odczytu i zapisu. I tutaj bez większych zaskoczeń, im szybsze wartości tym dysk jest droższy. Dawniej dyski SSD posiadały duże rozbieżności w prędkości, dzisiaj są one bardziej homogeniczne dla wszystkich dysków prócz tych najdroższych lub o niestandardowym podpięciu, np. wpinanych bezpośrednio do magistrali PCI.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaki dysk SSD nas zainteresuje celem kupna też jest zależne od czynników pośrednich takich jak rozmiar fizyczny czyli standard PC czy do komputerów przenośnych. To czy interesują nas takie aspekty jak szacowana długość pracy i czy dysk ma podwyższone parametry wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Specjalistyczne dyski twarde mają również poszerzone parametry optymalnej pracy w rożnych warunkach atmosferycznych. Czy to przy wybitnie niskich czy wysokich temperaturach, lub podwyższonej wilgotności a nawet zdarzają się dyski z gwarancją odporności na zalanie. Na pewno istotny aspekt dla posiadaczy cennych danych i pracujących z swoimi maszynami w nietypowych warunkach.

Czy to się w ogóle opłaca?

Czy to się w ogóle opłaca?Po przeczytaniu większej części tego artykułu z pewnością zadajesz sobie pytanie czy zakup dysku SSD w Twoim konkretnym przypadku jest w ogóle opłacalny. Tak na prawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko bowiem zależy od tego do czego na co dzień używamy swojego komputera. Jeśli jest to okazjonalne korzystanie z internetu, oglądanie filmów na platformie Netflix czy YouTube to zakup drogiego dysku SSD raczej nie będzie zbyt dobrym posunięciem. Ewentualnie możemy pomyśleć nad rozwiązaniem z dwoma dyskami twardymi i zakupić mniejszy, ale szybszy dysk SSD w celu zainstalowania na nim systemu operacyjnego oraz często używanych i zasobożernych programów. Dane możemy przechowywać na pojemniejszym i tańszym tradycyjnym dysku twardym. Jeśli zaś komputera używamy do profesjonalnych zastosowań gdzie liczy się przede wszystkim moc obliczeniowa to w takim przypadku bezwzględnie musimy zastanowić się nad kupnem dobrego i szybkiego dysku SSD. Praca z takim dyskiem będzie dużo bardziej przyjemna i wydajna, co jest nie do przecenienia.

Gdzie kupić dysk SSD?

Dyski SSD bez problemu kupimy w każdym sklepie komputerowym znajdującym się w okolicy. Również różnego rodzaju elektromarkety posiadają duży wybór sprzętów tego typu. Co ważne, w dużych sklepach często organizowane są promocje, dzięki którym jesteśmy w stanie kupić dobry dysk SSD w atrakcyjnej cenie. Nie zapominajmy również o potędze internetu. Znajdziemy tam mnóstwo sklepów komputerowych działających online, w których dostaniemy również atrakcyjne ceny na sprzęt komputerowy. Dysk SSD możemy także próbować kupić w atrakcyjnych cenach z tzw. drugiej ręki. Rozmaite serwisy ogłoszeniowe i portale aukcyjne pełne są ofert na używane dyski SSD. Istnieje oczywiście pewne ryzyko, gdyż kupujemy sprzęt bez gwarancji i nie wiemy czy tak na prawdę działa on w 100%. Rekompensuje nam to na pewno niższa cena niż w przypadku nowych dysków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here