Wiele początkujących fotografów, zastanawia się jak wyostrzyć zdjęcie w programie graficznym. Czasami uda się zrobić zdjęcie, które cechuje się świetną kompozycją, cudowną kolorystyką, ale ma problem z ostrością. O ile zaburzenie ostrości nie jest zbyt duże można coś na to zaradzić w programie Photoshop. Wyostrzanie polega na uwydatnieniu krawędzi obiektów znajdujących się na fotografii, dlatego jest praktycznie niemożliwe w przypadku zdjęć mocno rozmytych.

Jak wyostrzyć zdjęcie?

Jak wyostrzyć zdjęcie?Wyostrzać należy w taki sposób, aby nie zniszczyć detali zdjęcia, nie nadać mu nienaturalnego przerysowanego kontrastu, jak i nie zniszczyć tego, co w zdjęciu zostało zachowane w sposób prawidłowy. Umiejętnie zastosowanie narzędzia wyostrzania może znacznie poprawić wygląd fotografii, niemniej, nie jest to złoty środek który uratuje każde rozmazane zdjęcie. Zdecydowanie lepiej unikać efektu rozmycia podczas fotografowania. Jednym ze sposobów jest używanie statywu lub krótszego czasu naświetlania. Jeżeli rozmyte zdjęcie już powstanie należy przeanalizować, dlaczego do tego doszło. Jaki jest tego powód. Może być to wiatr, który poruszał elementami fotografowanego obiektu, może być to drżąca ręka początkującego fotografa. Jeśli problem zostanie zidentyfikowany i naprawiony następnym razem w podobnych warunkach zdjęcie wyjdzie ostre.

Skuteczne metody na wyostrzenie zdjęcia

Jest kilka metod na to, jak wyostrzyć zdjęcie. W Photoshopie najprostszą metodą jest wybranie filtru wyostrzanie. Proces wyostrzania przeprowadzamy na osobnej warstwie, aby nie utracić oryginału, który potem możemy porównać ze zdjęciem po zmianie. W ten sposób, jeżeli zmiana nie będzie satysfakcjonująca, wykonuje się operację jeszcze raz. Filtr wyostrzania można wybierać kilka razy, aż do uzyskania interesującego efektu. Osoby, które lubią eksperymentalne efekty na pewno zainteresuje efekt nadmiernego wyostrzenia, który tak naprawdę niszczy zdjęcie. Można sprawdzić jak wygląda dane zdjęcie po takim nadmiernym wyostrzeniu, jednak należy pamiętać, że ostatecznie takie zdjęcie nie wygląda profesjonalnie. Początkowo można nie mieć wyczucia, gdzie leży ta cienka granica poza którą nie należy wykraczać w procesie wyostrzania zdjęcia.

Innym sposobem na to, jak wyostrzyć zdjęcie jest użycie filtru w Photoshopie wyostrzanie inteligentne. Dzięki niemu można bardziej kontrolować ten proces w obszarach jasnych i zacienionych. Opcja wartości pozwala określić intensywność wyostrzania. Przy pomocy promienia kontroluje się ilość pikseli wokół wyostrzanej krawędzi. Większy promień oznacza silniejsze wyostrzanie. Opcja redukcji szumu jest przydatna w likwidowaniu zbędnego szumu w taki sposób, żeby to nie miało wpływu na krawędzie. Wyostrzanie inteligentne jest opcją zaawansowaną w Photoshopie, co nie znaczy, że nie można, a nawet należy zapoznawać się z nią już od pierwszych chwil pracy z obróbką zdjęcia, bowiem należy się uczyć świadomej, nie mechanicznej pracy.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa

Należy jednak pamiętać, że Adobe Photoshop nie należy do najtańszych programów na rynku. Nie każdy zwykły użytkownik komputera i fotograf może sobie pozwolić na zakup takiego oprogramowania. Pełna licencja to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Istnieje także możliwość zakupu niepełnej wersji oprogramowania w abonamencie na kilkanaście miesięcy. Tutaj cena jest już dużo bardziej atrakcyjna bo wynosi w przeliczeniu na złotówki około 50 zł miesięcznie.

Darmowe alternatywy dla PhotoshopaJeśli jednak nie chcemy płacić w ogóle za oprogramowanie do wyostrzania zdjęć możemy skorzystać z darmowych alternatyw. Jeśli dobrze poszukamy znajdziemy mnóstwo darmowych programów posiadających wiele użytecznych funkcji, zbliżonych do tych znanych z Photoshopa. Najbardziej popularnym programem jest GIMP. Jest to bezsprzeczny lider jeśli chodzi o darmowe alternatywy dla Photoshopa. Posiada on najwięcej funkcji ze wszystkich darmowych programów. Dzięki temu jego możliwości są bardzo zbliżone do programu firmy Adobe. Co więcej, twórcy GIMPa umożliwili użytkownikom instalację dodatkowych wtyczek, które znacznie rozszerzają możliwości podstawowej wersji programu. Niewątpliwym plusem przemawiającym za programem GIMP jest fakt, że jest on używany przez miliony amatorów grafiki i fotografii na całym świecie. Dzięki temu internet pełny jest różnego rodzaju poradników i tutoriali mówiących o tym jak w pełni wykorzystać możliwości tego oprogramowania.

Inne popularne programy służące do obróbki zdjęć, za które nie będziemy musieli płacić to Photo Pos, Paint.NET, Pixlr Editor oraz stworzony przez twórców Photoshopa – Adobe Photoshop Express. Najwięcej opcji dostępnych jest w tym pierwszym: Photo Pos. Posiada on również dwie wersje. Jedna przeznaczona jest dla początkujących użytkowników, druga dla tych bardziej zaawansowanych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here