Każde wypracowanie, pismo urzędowe, praca licencjacka, magisterska czy doktorska posiada swoje standardy odnośnie doboru czcionki, jej wielkości, odstępów między wierszami akapitów, numeracji stron, spisu treści, i wszystkiego co się tyczy pisania danego dokumentu. Normy te są dość sztywno ustanowione i raczej wszyscy muszą się dostosować do nich pisząc każdy poważny tekst czy pismo. Dlatego nie dziwią częste pytania w internecie odnośnie tego jak prawidłowo ustawić formatowanie, czy też jak wyjustować tekst.

Normy pisania tekstów na przykładzie pracy magisterskiej

W tym artykule dla przykładu zajmiemy się normami, jakie należy spełnić pisząc pracę magisterską. Zacznijmy od ogółu. Czyli tak jak każde wypracowanie, praca magisterska powinna zaczynać się od wstępu, następnie powinniśmy zająć się rozwinięciem tematu i na koniec postarajmy się od odpowiednie zakończenie. Wstępem są kolejno: podziękowania dla osób ważnych, szczegółowy spis treści zawierający numery rozdziałów, abstract mówiący w skrócie o czym będzie następująca rozprawka oraz krótkie wprowadzenie opisujące historię oraz przyczynę rozważań w celu zaciekawienia czytającego.

Normy pisania tekstów na przykładzie pracy magisterskiejWszystko to utrzymane w odpowiedniej czcionce, najczęściej Times New Roman lub Arial, odpowiedniej wielkości, najczęściej „10” lub „12”, z odstępami między liniami 1,15, maksymalnie 1,5 oraz najważniejsze, czyli z wyjustowaniem tekstu. Wyjustowanie jest kluczowym zabiegiem na który zwraca uwagę każdy referent, dlatego ważne jest aby zapamiętać dokładnie jak wyjustować tekst. Nie chodzi tu tylko o standard, ale i o estetykę. Wyjustowanie tekstu wypełnia wszystkie zbędne przerwy i odstępy, rozciągając tekst w danym wierszu od jego początku, po sam jego koniec. Daje tym samym wrażenie, że piszący dokładnie zaplanował ilość znaków w każdej linii. Dodatkowo w spisie treści warto wyróżnić pogrubioną czcionką rozdziały, oraz wyszczególnić akapitem lub kursywą podrozdziały. Wszystko po to, aby czytany tekst był bardziej przejrzysty i przykuwał uwagę czytającego.

Kolejne etapy pisania pracy magisterskiej

Kolejnym krokiem pisania pracy jest część teoretyczna. Czyli wszystkie zagadnienia związane z tematyką, w której się poruszamy w te pracy. Przykładowo, podczas badań wykorzystywaliście mikroskop elektronowy? W części teoretycznej opiszcie mikroskopię, zwykłą optyczną, elektronową, jej rodzaje, typy mikroskopów i ich budowę. Kolejnym etapem jest część doświadczalna, czyli dokładny opis przeprowadzonych badań oraz wyników. W tej części wystarczy jedynie spisanie wykonywanych przez was czynności, nie powinno sprawić to większego problemu. Należy jedynie zwracać uwagę na prawidłowe „pisanie”, a przede wszystkim należy pamiętać o wyjustowaniu tekstu.

Ostatnią częścią pisania tekstu jest zakończenie. Czyli wnioski wyciągnięte z przeprowadzonych badań, najlepiej wypisane w punktach. A im jest ich więcej tym lepiej. Za wnioskami należy zawrzeć całą użytą bibliografię. Podobnie jak w przypadku wniosków, im jej więcej, tym lepiej.

Jest to ogólny opis zasad pisania pracy magisterskiej. Oczywiście szczegóły mogą się znacznie różnić w zależności od kierunku studiów oraz wymagań danego promotora.

Jak wyjustować tekst w Wordzie

Microsoft Word to najpopularniejszy edytor tekstu w Polsce, a może i na świecie. Posiada on bardzo dużo rozbudowanych opcji, w tym interesującą nas opcję wyjustowania tekstu. Domyślnie tekst jest wyrównany do lewej strony dokumentu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby za pomocą kilku prostych kroków go wyjustować lub wyrównać do środka oraz prawej strony dokumentu.

Jak wyjustować tekst w WordziePo otwarciu interesującego nas dokumentu musimy zaznaczyć cały tekst, który zamierzamy edytować. Możemy tego dokonać przy użyciu myszki zaznaczając cały tekst, lub klikając skrót klawiaturowy Ctrl+A. Na górnym pasku narzędzi dotyczącym edycji czcionki i formatowania tekstu znajdują się obok siebie cztery ikony: wyrównanie do lewej strony, do środka, do prawej oraz justowanie. Po kliknięciu w wybraną ikonę tekst zostanie odpowiednio sformatowany. Nic nie stoi na przeszkodzie aby każdy akapit tekstu wyrównać inaczej, ale sami odpowiedzmy sobie na pytanie, czy jest to niezbędne i czy dzięki takiemu zabiegowi tekst będzie czytelny i estetyczny.

Alternatywy dla Microsoft Word

Edytor tekstowy firmy Microsoft nie jest darmowy. Za jego użytkowanie musimy zapłacić i to sporo. Na szczęście powstało sporo darmowych alternatywnych programów, dzięki którym możemy bez przeszkód edytować tekst na podobnym poziomie co w Microsoft Word. Najpopularniejszym darmowym programem jest OpenOffice Writer. Posiada on wszystkie najważniejsze funkcje dotyczące formatowania tekstu. Za jego pomocą napiszemy każdy oficjalny i nieoficjalny tekst oraz przygotujemy go do druku. I to wszystko za darmo!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here