Owsik w ogólnym ujęciu to pasożyt, który może u człowieka wywołać chorobę zwaną owsicą. Zarażenie tego typu chorobą zwykle następuje w wyniku nie zastosowania elementarnych zasad higieny. Codzienne mycie rąk może w znacznym stopniu uchroni nas przed zachorowaniem. Bardzo ważne jest również dokładnie mycie wszelkich produktów spożywczych, tuż przed konsumpcją. Dotyczy to zwłaszcza owoców i warzyw. Co nam grozi w przypadku, gdy zbagatelizujemy tę chorobę? Przede wszystkim nieleczona owsica to zagrożenie dla dróg rodnych. Zakażenie pochwy, czy też macicy może w dalszej kolejności doprowadzić do bezpłodności.

Jak wygląda owsik?

Jak wygląda owsikOwsik jest pasożytem najczęściej występujący u dzieci. Pasożytuje głównie w wyrostku robaczkowym, jelicie grubym i końcowym odcinku jelita cienkiego. Trzeba go dobrze zidentyfikować, żeby rozpocząć leczenie. Jak wygląda owsik?
Owsik jest biały i lekko przejrzysty. Głównie można rozpoznać samice, ponieważ samce są niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Wielkość samicy sięga około 1 cm długości i 4 mm szerokości. Zarażanie owsikami można rozpoznać poprzez drapanie się się dzieci w okolicach pachwin i odbytu. Pasożyty te rozpoczynają swoją wędrówkę od jelita cienkiego, tam samica składa swoje jajeczka, później wędrują do jelita krętego, a stamtąd do cienkiego. Larwy wykluwają się z jajeczek już po 6 godzinach, dlatego jeśli mamy podejrzenie zakażanie pasożytniczego, należy natychmiast udać się do lekarza.

Objawy zarażenia

Zarażone dziecko może być nadpobudliwe, zmęczone i może mieć problemy z nauką. Również takie symptomy jak ból brzucha, spadek apetytu i płaczliwość powinno nas zaalarmować. Trzeba również zadbać o higienę. Zwracać uwagę, gdy dziecko wkłada do ust różne przedmioty, obgryza paznokcie lub zapomina umyć rąk po skorzystaniu z toalety. Badania, potwierdzające obecność owsików to wymaz z okolic odbytu. Może być zlecone również wykonanie badania kału na wypadek wykluczenia obecności innych pasożytów.

Jak pozbyć się owsików?

Leczenie jest farmakologiczne, owsiki wtedy są całkowicie usunięte z organizmu człowieka. Zwykle lek podaje się jednorazowo i to wystarcza. Trzeba zaznaczyć, że jeżeli dziecko jest zarażone i odbywa leczenie, to również inni domownicy muszą również przyjmować leki, na wypadek zakażenia i powtórnego zarażenia dziecka. Jeżeli mimo kuracji dziecko jeszcze narzeka na swędzenie należy przemywać okolice odbytu wodą z mydłem i osuszać ręcznikiem. Dieta też powinna być zmieniona na bogatą w błonnik, częste wypróżnianie pomaga szybciej pozbyć się larw i owsików z organizmu. Skutki nieleczonej owsicy mogą prowadzić do powikłań. Jednym z nich jest zakażenie dróg rodnych, może to powodować ból podbrzusza, a nawet jajników. Zapalenie jelita grubego najczęściej występuje u dorosłych, ale może też pojawić się u dzieci. Może wtedy dojść do osłabienia organizmu, nadmiernego chudnięcia i anemii. Innym skutkiem owsicy może być zapalenie skóry. Mogą się pojawić zaczerwienienia i pęcherze, które swędzą. Ciągłe drapanie może tylko pogarszać stan skóry i skutecznie uniemożliwiać leczenie. Należy wtedy ubrać obcisłą bieliznę i prać ją po każdym dniu w 90 stopniach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here