Posiadanie psa to z pewnością cudowne doświadczenie, dające mnóstwo szczęścia i satysfakcji. Nie można jednak zapominać, że to także szereg obowiązków i spory wysiłek związany z opieką i tresurą. Jak wychować psa – to dylemat wielu właścicieli szczeniaków. Oczywiście nie jest tajemnicą, że kwestia ta nie należy do najprostszych i wymaga dużych pokładów cierpliwości, konsekwencji, zrozumienia i sił. Sporo hodowców twierdzi zgodnie, że z małym psem jest zupełnie tak, jak z małym dzieckiem. Zatem nauka, którą rozpoczniemy na początku, da efekt w przyszłości. Z kolei brak wpajania zwierzakowi jakichkolwiek zasad od pierwszych miesięcy jego życia, może skończyć się późniejszymi problemami z jego zachowaniem i dyscypliną, np. w postaci gryzienia rozmaitych rzeczy domu, załatwiania się nie tam, gdzie trzeba, uciekania, szarpania podczas spacerów, rzucania się na inne zwierzęta czy osoby. Zanim więc weźmiemy pod swoje skrzydła czworonoga, warto dowiedzieć się, jak wychować psa, by żyło się z nim jak najlepiej.

Jak wychować psa?

Jak wychować psa?Nauczanie zwierzęcia odpowiednich reguł zachowania należy zacząć dokładnie w dniu, w którym trafi ono do naszego domu. Pies od samego początku musi poznawać obowiązujące tu zasady. Tresura powinna zatem zacząć się najszybciej, jak się da. Oczywiście pod określeniem tym nie kryje się żelazny terror – nauka zwierzęcia musi przebiegać w atmosferze spokoju, przyjaźni, ale także szacunku. Pies powinien czuć respekt przed właścicielem i słuchać go, ale nie może czuć się zastraszony, przelękniony, nerwowy, bo przecież nie o to chodzi w wychowywaniu zwierzaka.

Bardzo istotne jest jasne wydawanie komunikatów – polecenia muszą być krótkie i wypowiadane zawsze w ten sam sposób. Do tego trzeba zachować konsekwencję – jeśli raz zabronimy czegoś psu, następnym razem nie możemy mu w identycznej sytuacji na to pozwalać. Podobnie jest w przypadku, gdy pies mieszka z całą rodziną – jeśli domowników jest kilku, należy ustalić wspólne zasady. Jeżeli każda osoba będzie czego innego wymagała lub oczekiwała od czworonoga, stanie się on zdezorientowany, straci zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa i niczego się nie nauczy.

Pies powinien przede wszystkim opanować podstawowe rzeczy

Wszyscy, którzy zastanawiają się, jak wychować psa, muszą wziąć pod uwagę, że nie chodzi tu o to, aby wytresować zwierzaka tak, by potrafił nagle wykonać dziesiątki niezwykłych sztuczek. Ma on przede wszystkim opanować dobrze podstawowe rzeczy. W przypadku szczeniaka zaczynamy od najważniejszej, czyli od utrzymania czystości. Pies musi nauczyć się, że potrzeby fizjologiczne załatwiane są jedynie na zewnątrz. Kolejna sprawa to zabranianie psu niszczenia czegokolwiek – do tego przeznaczone są jedynie zabawki, które oczywiście trzeba mu zapewnić.

Pies powinien także reagować na imię i na wołanie – wówczas ma przybiec do właściciela. Wychodząc na spacer trzeba przyzwyczajać go do tego, że wokół są również inne zwierzęta i ludzie, na których nie może reagować zbyt spontanicznie ani agresywnie. Ponadto przez cały czas powinien być na smyczy i iść przy nodze – wyjątkiem są odosobnione tereny, jak łąka czy las, na których może pobiegać. Nie należy jednak pozwalać mu na to zbyt wcześnie, by nie uciekł i nie zgubił się.

Bardzo ważna sprawa, której nie wolno przeoczyć, to nauka samodzielnego zostawania w domu

Bardzo ważna sprawa, której nie wolno przeoczyć, to nauka samodzielnego zostawania w domuZwierzę, które nie oswoi się z takimi sytuacjami w młodości, może później mieć z tym ogromny problem, cierpiąc na lęk separacyjny. Objawiać się to będzie szczekaniem przez wiele godzin samotnego przebywania w mieszkaniu, a także nerwowym gryzieniem nie tylko mebli czy przedmiotów, ale również własnych łap. Warto więc przyzwyczajać go – to jeden z istotniejszych elementów tego, jak wychować psa. Podobnie jest z jazdą autem. Jeśli planujemy wozić psa samochodem, a takie sytuacje z pewnością choć czasami będą mieć w życiu zwierzaka miejsce – trzeba od wczesnych etapów zapoznawać go z zasadami podróżowania. Chodzi tu głównie o spokojne siedzenie po wcześniejszym przypięciu specjalną smyczą.

Sztuczki w dalszej kolejności

W dalszej kolejności możemy przejść do sztuczek, jak podawanie łapy, siadanie, warowanie, aportowanie. Oczywiście cokolwiek nie robimy i czego nie próbujemy zwierzaka nauczyć, należy pamiętać, iż zamiast kar lepiej stosować wzmacnianie pozytywne. Warto zatem przygotować sobie przysmaki, które będą pełnić rolę nagród za dobre zachowanie. A zatem po każdej poprawnej reakcji należy psa pochwalić i dać mu przekąskę. Zwierzę łatwiej wtedy zrozumie, które zachowania są mile widziane.

Oczywiście dokładne rady, jak wychować psa, wraz z instrukcjami i opisami poszczególnych ćwiczeń, można znaleźć w wielu książkach, filmach instruktażowych lub w artykułach na temat tresury czworonogów. Należy dodać, że dobrym rozwiązaniem, na który decyduje się wielu właścicieli, jest udział w profesjonalnym szkoleniu. Tego typu zajęcia pod okiem profesjonalisty pomogą zwierzakowi szybciej przyswoić podstawy, a jego panu – poznać i zrozumieć zasady wychowywania psa, której łatwiej będzie później wprowadzić w życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here