Kiedy w 1979 William Moggridge z Grid Systems Corporation wprowadza na rynek pierwszego laptopa sam nie był świadomy, do jakich rozmiarów urośnie rynek komputerów przenośnych. Dziś rynek ten wart jest kilka miliardów dolarów, mało tego, z każdym rokiem ciągle ewoluuje i rośnie w tempie kilku procent rocznie. Obecnie producenci laptopów to potężne korporacje z rozbudowanymi działami badań i oddziałami rozsianymi po całym świecie. Pierwsze laptopy swoim wyglądem nie przypominały obecnych notebooków, były oczywiście mniej wydajne a ich użytkowanie mniej intuicyjne oraz przede wszystkim przyjemne. Rozwój technologii spowodował również rozwój funkcjonalności i komfortu użytkowania laptopów, wśród innych przenośnych sprzętów komputerowych wyróżnia je nie tylko wydajność, lecz też kilka funkcji zarezerwowanych tylko dla nich. Jedną z takich rzeczy, odróżniających od komputerów stacjonarnych czy też tabletów jest touchpad. Ten niewielki element naszych laptopów bardzo usprawnia ich pracę. Czym jednak jest? Jak włączyć touchpad, a jak wyłączyć?

Czym jest touchpad?

jak włączyć touchpadZanim przejdziemy do opisu funkcji i instrukcji uruchamiania touchpada, warto dowiedzieć się, czym jest touchpad i jaką rolę pełni w laptopach. Zwany jest również trackpadem, panelem dotykowym lub po prostu gładzikiem – wszystkie te nazwy określają to samo urządzenie. Touchpad lub gładzik najczęściej zastępują w laptopach myszkę. Zapewniając przenośnym laptopom dużą mobilność i wygodę korzystania zwłaszcza poza biurem. Dziś wszyscy użytkownicy laptopów nie wyobrażają sobie korzystania ze swoich laptopów bez tych dwóch zintegrowanych przycisków oraz gładzika. Tak właśnie zbudowany jest touchpad. Gładzik odpowiada za ruch kursora na ekranie monitora, w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia, które obsługujemy można bezpośrednio wydawać polecenia. Dwa przyciski są analogiczne do przycisków na myszce i oddają ich ruchy na ekranie. Obecnie wykorzystywane w laptopach gładziki są już bardzo rozbudowane i wyczuwają ruchy palców, potrafiąc rozróżnić czy korzystamy z jednego czy też z dwóch palców i w zależności od tego wydawać polecenia. Strategiczna lokalizacja touchpada pod klawiaturą ułatwia szybkie pisanie zapewniając wygodne korzystanie z edytorów tekstu. Położenie ma też swoje minusy, często przy przypadkowych ruchach możemy uruchomić lub wyłączyć dany program zupełnie przypadkowo. Warto jest więc poznać sposoby na włączanie i wyłączanie touchpada.

Czy Touchpad można wyłączyć?

Gładzik przeszkadza w trakcie pracy? Usytuowanie touchpada pod klawiaturą powoduje, że łatwo o przypadkowe dotknięcie, co może wyrządzić wiele szkód. Przewidzieli to jednak producenci laptopów umożliwiając wyłączenie opcji gładzika. Jak to zrobić? Istnieje na to kilka sposób. Najprostszy umożliwiają nam sami producenci, którzy coraz częściej wbudowują opcję włącz/wyłącz touchpad pozwalający aktywację lub dezaktywację gładzika w dowolnym momencie. Kolejnym sposobem są komplikacje przycisków jak na przykład FN + F6. Drugim sposobem jest ingerencja w oprogramowanie. Część laptopów ma wbudowane aplikacje pozwalające w dowolnym momencie łatwo wyłączyć touchpada. W zasobniku systemowym powinna znajdować się ikonka touchpada, umożliwiająca jego wyłączenie. W windows 7 można go znaleźć, klikając w Menu-> Start -> Panel Sterowania i Mysz Informacje o możliwości i sposobach dezaktywacji touchpada opisane są zawsze w instrukcji załączonej do laptopa.

Jak włączyć Touchpad?

jak włączyć touchpadOpcja włączenia wygląda analogicznie jak wyłączenia. W nowszych modelach wbudowane są odpowiednie przyciski, które pozwalają na szybkie włączenie gładzika. Jeśli nie posiadasz modelu z tak rozbudowanym systemem nie musisz się przejmować. Warto spróbować komplikacji przycisków na przykład FN + F6. W zależności od modelu i marki laptopa na którym pracujemy skrótem pozwalającym włączenie gładzika może być FN + F8. W przypadku laptopów Acer występuje kombinacja FN + F7, w marce Dell jest to skrót FN + F5, w Sony FN + F1, w Toshibie FN + F5 podobnie jak w laptopach w markach Samsung. Bywają przypadki gdzie podane powyżej sposoby mogą nie działać. Co może być przyczyną i jak sobie z nimi radzić? Często problem z uruchomienie touchpada wynika z faktu błędu lub braku odpowiednich sterowników. Problem ten szczególnie często pojawiał się w przypadku użytkowania systemu operacyjnego Windows 10, może również występować po odłączeniu myszki. Wówczas konieczna jest instalacja odpowiednich sterowników lub sprawdzenie ustawień i konfiguracji laptopa.

Używanie touchpada stanowi wygodną alternatywę do użytkowania myszki zwłaszcza w podróży gdzie często brakuje nam twardej podkładki, a bez takiej ciężko z myszy korzystać. jego położenie powoduje, że jest wygodnym dodatkiem do klawiatury, ułatwiającym pisanie różnorakich tekstów. Położenie sprawia, że często przypadkowo dotykamy go co może spowodować sporo szkód podczas pracy. W nowszych modelach przenośnych komputerów instalowane są oddzielne przyciski pozwalające na proste włączanie i wyłączanie opcji touchpada. Warto jest jednak znać inne sposoby, jak włączyć touchpad, kiedy nie mamy takiego przycisku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here