Z matematyką mamy do czynienia od samego początku naszej edukacyjnej ścieżki. Nawet wtedy gdy jeszcze nie wiemy, że dokonujemy obliczeń to właśnie uczymy się podstawowych równań matematycznych oraz ich zastosowania w codziennym życiu. To własnie wtedy dowiadujemy się jak rozwiązać równanie. Uczymy się rozwiązywania równań od najmłodszych lat, dzieci ich nie cierpią, mają problemy z ich rozwiązywaniem, często ich nie rozumieją, ale czy są one nam potrzebne w przyszłym życiu? Czy nauka matematyki okaże się nam kiedyś pomocna?

Matematyka królową nauk

Matematyka swoim zasięgiem obejmuje wiele działów, dziedzin i teorii. Nie jest jedynie taka, jaką ją znamy ze szkoły podstawowej czy średniej. Stale też powstają coraz to nowe teorie oraz dziedziny matematyki. Z grubsza można powiedzieć, ze matematyka dzieli się na logikę, algebrę, analizę, geometrię, topologię, matematykę dyskretną, statystykę, matematykę stosowaną oraz badania okołomatematyczne. Znajomość matematyki pozwoli nam lepiej zrozumieć świat oraz zasady nim rządzące. Można powiedzieć, że matematyka jest podstawową dziedziną nauki i daje solidne podstawy do zrozumienia pozostałych.

Czy matematyka przydaje się w życiu?

Czy matematyka przydaje się w życiu?Nauka prawidłowego rozwiązywania równań jest potrzebna dla każdej osoby, która planuje dalszą naukę. Zaczynamy od szkoły podstawowej gdzie rozwiązujemy równania i nierówności podstawowe, które tak naprawdę mogą być wykorzystywane później w każdej sytuacji w celu szybkiego obliczenia jakiejś niewiadomej wielkości. Niezwykle pomocne tu są proporcje, które mimo że przede wszystkim wykorzystywane są w chemii przy obliczaniu stężeń procentowych i molowych, to przydają się nawet w życiu codziennym. Przykład? Robimy prezent dla przyjaciela który kosztuje 300 zł, składa się na niego 6 osób, dzięki proporcji można obliczyć ile każdy z uczestników przedsięwzięcia musi wyłożyć pieniędzy na prezent. Tak, wiem że jest to obliczalne w pamięci, jest to jednak prosty przykład, a jednak to wciąż proporcja, i zarówno równanie z niewiadomą.

Bardziej skomplikowane obliczenia – Jak rozwiązać równanie kwadratowe?

Przechodzimy później do nauki rozwiązywania równań i nierówności kwadratowych. Osobiście uważam że to kluczowe dla osób wiążących przyszłość z dalszą nauką, gdyż będą one występowały pod różnymi postaciami we wszystkich dziedzinach: fizyce, chemii, mechanice, automatyce, medycynie, księgowości, nawet w marketingu. Przy odpowiedniej ilości ćwiczeń nawet najbardziej oporny matematyk będzie wiedział jak rozwiązać równanie kwadratowe. Gdy to już opanujecie, kolejne typy nie będą sprawiały większych problemów. A będą po nich następowały równania sześcienne, a także z wyższymi potęgami, które będzie się rozwiązywało analogicznie jak te najprostsze – kwadratowe.

Studia matematyczne

Studia matematyczneSkoro matematyka jest tak ważna w naszym życiu to powinniśmy już na etapie szkoły średniej podjąć decyzję o studiowaniu tego kierunku? Nie do końca, bo choć matematyka na poziomie podstawowym faktycznie przyda się nam w życiu oraz jest łatwo przyswajalna dla większości z nas to ta sama matematyka na poziomie szkoły wyższej może być już nieco bardziej skomplikowana. Studia matematyczne przeznaczone są raczej dla ludzi naprawdę obdarzonych talentem matematycznym, bądź tych zafascynowanych matematyka. Dzięki studiowaniu tego kierunku mogą oni bez przeszkód rozwijać swoje pasje pod okiem doświadczonych wykładowców. Co ważne dzięki studiowaniu matematyki mamy do wybory wiele ciekawych specjalizacji.

Mogłoby się wydawać, że absolwenci matematyki mogą mieć problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy po zakończeniu studiów. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykształcony i uzdolniony matematyk może znaleźć nieźle płatną pracę w wielu dziedzinach gospodarki. Mowa tu na przykład o bardzo prężnie rozwijającej się w Polsce branży IT. Ale nie tylko. Z usług dobrze wykształconego matematyka chętnie skorzystają również różnego rodzaju instytucje statystyczne oraz firmy wykorzystujące w swoich procesach technologicznych obliczenia matematyczne i statystyczne. Matematykę możemy studiować na wszystkich liczących się uczelniach w Polsce. Prym wiodą oczywiście politechniki.

Podsumowanie

Reasumując, równania są niezbędne w życiu, a przede wszystkim w dalszym kształceniu się, zwłaszcza na uczelniach wyższych. Wiedząc jak rozwiązać równanie dalsze zagadnienia nie będą już sprawiały aż tak wielkich trudności. Całki? Szeregi? Różnego rodzaju wykresy wydajnościowe, statystyka, to wszystko stoi otworem dla tych którzy pokwapią się na chwile trudności przy nauce równań i rozwiązywaniu przykładów. Ale zapewniam was, że naprawdę warto zainwestować teraz, aby w przyszłości, po prostu było nam łatwiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here