Wiele osób ma wielokrotnie problem z włącznikiem światła i zastanawia się, jak podłączyć włącznik światła. Jeśli planujesz zamontować nowy włącznik światła albo go wymienić, nie musisz prosić o pomoc profesjonalistę. To niezwykle prosta oraz niezajmująca dużo czasu praca. Bez problemu sam możesz montować włączniki elektryczne, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Łączniki elektryczne

Jak podłączyć włącznik światłaWybór tego rodzaju urządzeń jest niezwykle ważny. Możesz wybierać spośród włączników światła zrobionych z metalu, drewna, szkła albo syntetyku. Modułowa budowa gwarantuje przystosowanie typu, kształtu oraz odcienia do stylu określonego wnętrza. Osprzęt dostępny jest w seriach, co pozwoli na zakupienie artykułów o tym samym wyglądzie. Żeby uprościć życie klientom dostępne są także włączniki elektryczne schodowe, pokrętła albo suwaki do regulacji natężenia światła, włączniki czasowe i dużo innych udogodnień. Dla zachowania ostrożności oraz uniknięcia np. porażenia prądem łączniki elektryczne powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. W pomieszczeniach suchych zazwyczaj montuje się sprzęt z kodem IP20. W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka, należy stosować artykuły z oznaczeniem IP44. Natomiast na dworze IP65 o największym poziomie ochrony. Przyciski oraz gniazdka mają gumowe osłony i samozamykające klapki.

KROK I – Demontaż starego włącznika światła

Na sam start wyłącz obwód elektryczny bezpiecznikiem. Potem usuń klawisz łącznika oraz odkręć śruby mocujące osprzęt. Śruby wykręć częściowo tak, żeby móc wyjąć środek. Rozluźnij zaciski kabli elektrycznych oraz wyjmij je.

KROK II – Jak podłączyć włącznik światła?

Końcówki kabli elektrycznych wprowadź do zacisków śrubowych albo sprężynowych nowego włącznika. Uważaj, żeby nie pomylić przewodów: fazowy jest zazwyczaj brązowy, szary albo czarny oraz połącz go ze stykiem L oznaczonym na czerwono; neutralny w odcieniu niebieskim ze stykiem 1; przewód żółto-zielony ochronny w zwykłych oprawach nie jest niezbędny (możesz go zawinąć albo zginąć). Nowy włącznik umieść w puszce uważając, żeby nie wyrwać przewodów z zacisków. Łącznik ustaw poziomo, w pozycji wyłączonego światła. Potem włącz obwód elektryczny oraz sprawdź, czy wszystko funkcjonuje. Jeśli tak, dokręć śruby łączące osprzęt z puszką.

KROK III – Zakładanie obudowy łącznika elektrycznego

Załóż ramkę uciskając ją do ściany, do czasu zatrzaśnięcia się wszystkich zatrzask. Umieść klawisz w zagłębieniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here