Można zauważyć, że w dobie powszechnej cyfryzacji, bardzo mocno zmienia się charakter komunikacji międzyludzkiej. Od pierwotnej komunikacji werbalnej, poprzez komunikacją za pomocą źródeł pisanych, takich jak książki, podania, legendy aż do obecnej formy dynamicznej komunikacji elektronicznej, którą jest na przykład sms, email i inne podobne formy. Czy dana tendencja jest dobra? Z jednej strony można powiedzieć, że tak, ze względu na to, że mamy możliwość coraz szybszego komunikowania się z innymi ludźmi, przesyłania informacji. Przez to możemy też szybciej rozwiązywać różnego rodzaju problemy i przekazywać pionierskie idee.

Powolny zanik komunikacji bezpośredniej

Powolny zanik komunikacji bezpośredniejZ drugiej strony, taka forma komunikacji wpływa na to, że zanika kontakt bezpośredni między ludźmi. Przestaje nam coraz bardziej zależeć na tym, żeby spotkać się ze znajomymi na kawie i porozmawiać o różnych wiodących w życiu sprawach. Mimo wszystko, cały czas bardzo istotną kwestią w komunikacji między dwiema jednostkami, gdzie druga jest bardziej uprzywilejowana (wyżej postawiona) to zagadnienie: „jak napisać list oficjalny?” Bez umiejętności pisania takiego typu tekstów, nie ma możliwości, żeby załatwić cokolwiek istotnego w świecie mody, sportu biznesu czy innych wiodących dziedzinach, w których kryją się wielkie pieniądze.

Media społecznościowe coraz bardziej popularne

Powszechnie wiadomo, że jesteśmy świadkami niesamowicie szybko zmieniającego się świata. Razem ze zmianami ekonomicznymi, społecznymi i politycznymi, zachodzą również diametralne zmiany natury komunikacyjnej. Mianowicie: media społecznościowe przejmują pałeczkę po komunikacji tradycyjnej – werbalnej, pisemnej i nawet telewizyjnej. Większość spraw dotyczących grup, ustalanie różnych kwestii, nawet czysto politycznych, odbywa się przez media społecznościowe.

Niemniej jednak, często spotykamy się z sytuacjami, np. pisząc maila do dziekana, rektora, doktora czy innej wysoko postawionej jednostki, gdzie musimy pochwalić się umiejętnością pisania. W tym momencie pojawia się pytanie:

Jak napisać list oficjalny?

Jak napisać list oficjalny?Czy naprawdę jest to takie trudne? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Każdy uważa trochę inaczej. Jednym napisanie listu oficjalnego nie sprawia problemu. Robią to z automatu. Inni będą się męczyć cały dzień. W tej drugiej sytuacji, czasami okazuje się, że bardziej opłaca się poprosić znajomego, żeby napisał list za Ciebie. Oszczędzi Ci to wiele zachodu i nerwów, bo po co się gorączkować. Jeżeli mamy pod ręką do dyspozycji kogoś, kto zna się na tych tematach i jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: „jak napisać list oficjalny?” to zdecydowanie powinniśmy wykorzystać sytuację i wziąć jego pomoc pod uwagę. Nie każdy rodzi się wyjątkowo uzdolniony. Jedni ludzie rodzą się z talentem do liczenia, inni z talentem do grania na instrumencie, jeszcze inni ładnie malują, następni potrafią posługiwać się nienaganna polszczyzną. Z tego względu, nie zawsze trzeba uczyć się rzeczy z każdej dziedziny lecz czasem warto poprosić kogoś lepszego od nas w danej profesji żeby nas wyręczył. Dzięki temu można pozwolić komuś zarobić bądź wyświadczyć nam przysługę. A my otrzymamy gotowy tekst o nienagannej jakości. Jak dla mnie, dwie pieczenie na jednym ogniu.

Sama wiedza nie zawsze wystarczy

Nie zawsze jest jednak tak łatwo. Czasami, można spotkać się z sytuacją, kiedy nie wystarczy znać odpowiedzi na pytanie: „jak napisać list oficjalny?” żeby napisać do kogoś. Istnieją okoliczności, kiedy umiejętności nic Ci nie dają, bo warunki są niesprzyjające. Dla przykładu, wyobraźmy sobie sytuację, kiedy jesteśmy na szczycie lodowca na Antarktydzie, prowadzimy badania nad aktywnością sejsmiczną tych rejonów i panuje temperatura -70 stopni Celsjusza. Rozmawiasz z drugim badaczem na temat niuansów dot. płyt tektonicznych w tej okolicy i nagle dochodzicie do wniosku, że musicie napisać list do prezydenta, czy można przeprowadzać badania na tym terenie. Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Można sobie wyobrazić, że przy tak niskich temperaturach, nawet umiejąc napisać list oficjalny nie będzie to łatwe do zrobienia. Mogą wystąpić trudności z tym, że kartka nam momentalnie zesztywnieje do tego stopnia, że nie da rady po niej pisać. Może pęknąć nam długopis jeżeli za mocno przyciśniemy go do twardej jak stal kartki. W mrozie gorzej się myśli, dlatego też możemy nie mieć weny. A nawet może się okazać, że zapomnieliśmy, czy posiadamy wiedzę o tym, jak napisać list oficjalny?

Reasumując, pisanie listu oficjalnego może być proste ale może również przysporzyć wielu problemów. Na to czy jest łatwo czy trudno wpływają takie czynniki jak warunki pogodowe, humor i wena piszącego, zachmurzenie ogólne okolicy, czy piszący ma długopis i kartkę papieru oraz wiele innych. Bądźmy zatem wyrozumiali wobec ludzi, których prosimy czasem: „napisz mi proszę list”, a oni nam odmawiają. Mają w końcu świadomość tego, że nie jest to takie proste, a na pewno nie chcą wyjść źle w naszych oczach. Gra jest niewarta świeczki. Zastanów się zawsze dobrze, zanim zlecasz komuś napisanie tekstu czy faktycznie ma obecnie do tego sposobność i odpowiednie umiejętności. Ponieważ pisanie to sztuka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here