Procedura in vitro z komórką dawczyni jest szansą na zajście w ciążę przez kobiety, które z różnych przyczyn nie produkują własnych komórek jajowych, lub też produkowane przez nie komórki są niskiej jakości. To z kolei, uniemożliwia ich zapłodnienie metodami naturalnymi i pozaustrojowymi. In vitro z kd to procedura oferowana przez większość klinik zajmujących się leczeniem niepłodności.

In vitro z komórką dawczyni – procedura

In vitro z komórkami dawczyni to wieloetapowa i dość skomplikowana procedura. Wymaga ona między innymi kwalifikacji do programu zarówno potencjalnej dawczyni, jak i biorczyni. Należy bowiem wiedzieć, że dawstwo gamet wymaga nie tylko zdrowia fizycznego, ale również odpowiednich predyspozycji psychicznych. Wszystkie te aspekty są weryfikowane przez specjalistów zatrudnionych w klinikach leczenia niepłodności.

In vitro z komórką dawczyni – kwalifikacja do programu

Aby dana para została zakwalifikowana do programu In vitro z kd, musi ona spełnić wymogi formalne oraz medyczne. Do tych pierwszych należy między innymi odpowiednie oświadczenie partnera, w przypadku gdy para nie jest małżeństwem. W odniesieniu do wymogów medycznych, wymienić należy choćby udokumentowane przypadki niepowodzenia zapłonienia pozaustrojowego, w tym poronienia lub uzyskiwanie wadliwych zarodków.

In vitro z komórką dawczyni – wybór dawczyni

Należy wiedzieć, że wybór potencjalnej dawczyni dokonywany jest w oparciu o zgodność jej cech fenotypowych oraz grupy krwi ze wskazanymi cechami biorczyni. Zgodnie z obowiązującym prawem, dawstwo jest całkowanie anonimowe, więc ostateczny wybór dokonywany jest przez pracownika kliniki. Ponadto, z uwagi na wspomnianą anonimowość nie ma możliwości kontaktu biorczyni z dawczynią na żadnym z etapów procesu.

In vitro z komórkami dawczyni – dawstwo i biorstwo

W zależności od konkretnej sytuacji medycznej danej pary oraz dawczyni, stymulacja i pobranie komórek jajowych może następować na krótko przed samym zapłodnieniem i transferem, lub też komórki jajowe mogą być pobierane w innym czasie i przechowywane w banku komórek jajowych przez bardzo długi czas. Podobnie jest w przypadku zarodków, które mogą być umieszczane w macicy krótko po zapłodnieniu lub mrożone i przechowywane w niskiej temperaturze przez wiele lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here